Míg a szlovák minimálbér idén 623 euró, a szomszédos Csehországban 579, Magyarországon 442, Lengyelországban pedig 614 euró. Az Eurostat adatai szerint a szlovákiai minimálbér a 13. helyen áll az EU 27 tagállama között.
A legalacsonyabb minimálbér továbbra is Bulgáriában van (332 euró), a legmagasabb pedig Luxemburgban (2202 euró). Az EU néhány tagállama nem tartja számon a minimálbért, például Olaszország, Ciprus, Ausztria, Finnország és Svédország sem.
„Szlovákiai lakosságának körülbelül 4 százaléka kap minimálbért, azaz nagyjából 217 ezer ember. Érdekesség, hogy - figyelembe véve az árszintkülönbségeket - az EU tagállamaiban a minimálbérek közötti különbségek lényegesen kisebbek, mint tavaly” – magyarázta Buchláková, és rámutatott, hogy azokban az országokban, amelyekben alacsonyabbak az árak, a minimálbér nőtt a vásárlóerő-paritás (PPP) szempontjából, ellenben alacsonyabb azokban az országokban, ahol magasabb az árszint.
„A harminc évnyi demokrácia lényegesen megerősítette a közép- és kelet-európai térséget. A béreket tekintve azonban továbbra sem tudjuk utolérni Nyugat-Európát” – tette hozzá Buchláková, majd megjegyezte, hogy a szlovák átlagbér a Németországban kifizetett átlagbérnek csupán 24–40 százaléka.
Összehasonlításképpen elmondta, hogy Luxemburg mellett a franciák (1555 euró), a németek (1614 euró), a belgák (1626 euró), a hollandok (1685 euró) és az írek (1724 euró) is bruttó 1500 euró feletti összeget keresnek. A déli országok minimálbére többnyire 800 euróig terjed, konkrétan Görögországban 776 euró, de Spanyolországban ebben az évben több mint 1000 euró (1108 euró).
ma7.sk
Ezt már olvasta?
Dunaszerdahely egyik legnagyobb nyomású vízvezeték-szakasza sérült meg
Dunaszerdahely egyik legnagyobb nyomású vízvezeték...