Történelmi siker: második lett a DAC

Publikálva: 2019, május 5 - 18:59
A sárga-kékek a zsolnaiak otthonában Kalmár Zsolt két góljának köszönhetően 2-1-re megverték a hazaiakat, s ezzel bebiztosították a Fortuna liga második helyét a szezon végén. Ez a dunaszerdahelyiek legjobb bajnoki eredménye a szlovák élvonalban.

Határozott céllal utaztunk Zsolnára: végérvényesen eldönteni a második hely sorsát, s ezzel garantálni az Európa Ligában való szereplés jogát. Az előjelek számunkra voltak kedvezőbbek, áprilisban ugyanis nem találtunk legyőzőre, sőt négy meccse a hálónk sem rezzent. Jaroslav Kentoš védencei ezzel ellentétben negatív szériát tudhatnak maguk mögött: négy vesztes mérkőzés és a héten elbukott kupadöntő volt a friss mutatójuk. A kellemesnek erős jóindulattal sem nevezhető májusi időjárás sok nézőt tartott távol a stadiontól, a kilátogatók mégis izgalmas pillanatoknak lehettek szemtanúi. A kitartó eső tetszetős, „fel-alá focit” hozott, mindkét csapat játékában benne volt a gól. Az első próbálkozás a hazaiak előtt adódott, Škvarka kapura lövését azonban magabiztosan fogta Jedlička. A másik oldalon Kalmár szöktette tanárian Divkovićot, a problémát viszont a jól érkező Holec jelentette, aki nem engedte, hogy elgurítsa mellette a labdát. A 11. percben Ronan tette a gyengébb lábára a labdát, ám a zsolnai kapust ez a lövés sem hozta igazán zavarba. Az ellentámadásból Bernát lőtt kapura, eredménytelenül. A 13. percben viszont már nem volt kegyelem: Vida Kristopher ívelt a tizenhatosba, Huk fejjel visszatette Kalmárnak a labdát, aki ballal zúdított a hálóba – 0:1. Ebben a szezonban minden idegenbeli találkozónkon szereztünk legalább egy gólt. Pár perccel ezután Ronan bikázott kapásból Koštrna lekészítése után, de a bombagól ezúttal elmaradt. Vida Krisznek is volt egy kapáslövése, ő azonban nem találta el a kaput. A játékrész hajrájában Bernát hozta ránk a frászt, egy végletekig kijátszott helyzet után azonban csak a jobb kapufát találta telibe.

A második felvonásra is ugyanazok a szereplők futottak ki a pályára, és a látottakban sem volt sok változás. Kalmár igyekezett fazont adni a játékunknak, néha csak elakasztani vagy fellökni tudták a zsolnaiak. Más kérdés, hogy ezekben az esetekben a bíró sípja általában néma maradt. A kereken 300 sárga-kék szurkoló remekül érezte magát a kapu mögötti lelátón, kár, hogy a hazaiak részéről ezúttal sem maradtak el a magyarellenes rigmusok. A félidő elején aktívabbak voltak a hazaiak, de Kalmár újabb találata hamar kedvüket szegte. Az 56. percben négy a háromban vezettünk egy kontrát, amely végén Vida Kristopher tálalt precízen Kalmár elé, aki másodszor is bevette Holec kapuját – 0:2. A fiúk ekkor már tudták, ha taktikusan lehozzák a hátralévő fél órát, meglesz a második hely, és ezzel együtt az Európa Liga. Vendéglátóink fiatal játékosai nem indítottak nagy rohamokat, és nekünk sem kellett megszakadnunk egy újabb gólért. Hyballa közben levette a sokat güriző Čmelíket, helyén pedig Herc jutott szóhoz. A 71. percben épp ő fordult le remekül őrzőjéről, csak a továbbítása nem volt elég pontos, mert a harmadik góljára készülő Kalmár előtt összezártak a védők. Negyed órával a lefújás előtt egy újabb kontrából veszélyeztethettünk volna, Holec azonban remekül olvasta a játékot, és a lelátóra bikázta a labdát a lecsapni kész Vida Kristopher elől. Négy perces hosszabbítást jelzett a negyedik játékvezető, de még erre az időre is maradt látnivaló. Az egyik Blackman cselsorozata, amely majdnem góllal végződött, a másik pedig a hazaiak szépítő találata, amely Švarka nevéhez fűződik – 1:2.

Ötödik mérkőzésünket is megnyertük zsinórban, és ismét ott vagyunk Európában! Az első félidőben Kalmár egy remek lövéssel előnyhöz juttatta csapatunkat, míg a hazaiaknak csak egy kapufára futotta. Térfélcserét követően pedig egy újabb Kalmár-góllal növeltük előnyünket. Škvarka szépítő találata miatt csak azért vagyunk kicsit szomorúak, mert nem sikerült ötre növelnünk a kapott gólok nélküli meccseink számát. Az öröm azonban így is teljes! A helyszínen megállás nélkül buzdító 300 sárga-kék szurkoló, így boldogan kiálthatja bele az éjszakába: Európa, itt vagyunk! Három forduló azonban még így is vár ránk, de ezek eredményeitől függetlenül mindenki készítheti az útlevelét a nyárra. Előtte azonban még töltsük meg a MOL Arénát a jövő héten, hogy a Szered elleni meccsen megköszönjük a fiúknak a klubrekordot jelentő sikert.

Edzői vélemények:

Peter Hyballa (DAC): „Az elején igyekeztünk magasan letámadni az ellenfelet, és az első 30 percben nagyon jól játszottunk. Az egész pályán egy az egy elleni küzdelmeket láthattunk, de a félidő utolsó negyed órájában feljött a Zsolna, és igazi vadnyugati stílusban futballoztunk. Fordulást követően kevésbé voltam elégedett a kontratámadásainkkal, mentálisan viszont erősek voltunk, és elértük a klubrekordot. Erre mindenki nagyon büszke lehet: játékos, alkalmazott, szurkoló egyaránt. Igazán különleges pillanat ez edzői karrieremben, amely eddig leginkább egy szinuszgörbéhez hasonlítható. A német futballszövetségtől érkeztem, korábban korosztályos csapatoknál és kluboknál is megfordultam. Marco Rossitól jó csapatot örököltem, de azóta változtattunk a játékstílusunkon, és néhány játékos is kicserélődött. Nagyon büszke vagyok erre az eredményre, de ez nemcsak az én sikerem, hanem a segítőimé is az asszisztensektől kezdve a játékosokon át az orvosi stábig. A Zsolna ma kizárólag saját neveltjeivel állt fel, ezzel példát mutatnak mindenki számára. Világi Oszkárnak is ez a hosszútávú célja, de ehhez türelem kell.”

Jaroslav Kentoš (Zsolna): „Aktív futballra számítottunk a DAC-tól, és sikerült is nekik nyomást kifejteniük. A meccs átlagon felülinek számít a Fortuna Ligában. Az első félórában a vendégek voltak jobbak, szereztek is egy gólt, Bernát pedig csak a kapufát találta el. A második játékrészben már aktívabban játszottunk, Mihalík ki is egyenlíthetett volna, de egy nagyon jó kontra után mégis 0:2 lett az eredmény. A végét már kontroll alatt tartották a dunaszerdahelyiek, és megérdemelten szerezték meg a győzelmet. Nem véletlen a második helyük. Mi a legjobb játékosainkat küldtük pályára azok közül, akik az akadémiánkon nevelkedtek. Az eredménnyel nem vagyok elégedett.”

MŠK ZSOLNA - FC DAC 1904 1:2 (0:1)

Fortuna Liga, rájátszás, 7. forduló, MŠK Zsolna stadion, 2019.05.05., 17:00

Játékvezetők: Kružliak - Somoláni, Hancko