De miért is vonzódunk ennyire ezekhez a színes italokhoz? Ezt persze mindenki maga tudja. Ami viszont biztos, hogy jótékony hatásai miatt minkettő fogyasztása ajándék a szervezetnek. Lássuk hát, miért jó a tea és miért olyan jó a kávé.
A tea jótékony hatásai:
Amikor a tudományban teáról beszélnek, akkor a zöld, fekete, oolong és fehér teákra gondolnak, melyek mindegyike a “camellia sinensis” növényből készül. A különböző gyógyteák, mint a kamilla vagy a borsmenta nem tekinthetők teának, hiszen másfajta növények, és különböző táplálkozásbeli tulajdonságok is jellemzőek rájuk.
Ha egy termék csomagolásán szerepel a tea szó, akkor biztosak lehetünk benne, hogy valódi teával van dolgunk.
Bár a teát, koffeintartalma miatt sokan kerülik, ha nem visszük túlzásba fogyasztását, egészségre gyakorolt pozitív hatásait különösebb félnivaló nélkül élvezhetjük.
Többek között azért is, mert a legújabb kutatások bebizonyították, hogy a korábban feltételezett állítások a tea pozitív tulajdonságait illetően valósak, rendszeres fogyasztásuk pedig kiemelt szerepet tölt be
- a daganatos betegségek megelőzésében: már napi 3-5 csésze tea fogyasztása csökkentheti a petefészek-, a vastagbél-, a tüdő- és a prosztatarák, valamint a mell- és egyéb ráktípusok kialakulásának kockázatát.
- az agyi funkciók javításában: napi 1-4 csésze fekete vagy zöld tea elfogyasztása csökkenti a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát.
- a szív egészségének védelmében: napi legalább 5 csésze zöld tea csökkenti a kardiovaszkuláris betegségek kialakulását, a koleszterin- és trigliceridszintet, valamint a szívroham és a szélütés kialakulásának kockázatát.
A kávé jótékony hatásai
A kávé növeli a szellemi és fizikai teljesítőképességet, csökkenti a cukorbetegség, az Alzheimer-kór, a máj- és a méhrák kockázatát, enyhíti a fejfájást, az asztmások számára pedig megkönnyíti a lélegzést – világítottak rá.
A kávé az egyik legkedveltebb ital több mint ezer éve. Élénkítő, a koncentrációt növelő hatásából naponta szerte a világon százmilliók profitálnak, egy német állampolgár például évente átlagosan 150 liter kávét iszik meg.
Sokáig az volt a meggyőződés, hogy a kávé egészségtelen. A monda szerint ennek egyik legfőbb szószólója III. Gusztáv svéd király volt, aki 1771 és 1792 között volt trónon. A király meg volt győződve arról, hogy a kávé mérgező. Ennek alátámasztására pedig két halálra ítélt fogollyal sajátos kísérletet rendelt el. Az egyiknek naponta kávét kellett innia, míg a másik teát kapott.
Mindezzel III. Gusztáv azt akarta bizonyítani, hogy a kávé jóval gyorsabban öl, mint a tea. A várható eredményt nap mint nap két orvosnak kellett dokumentálnia. A krónika szerint azonban az orvosok az évek során elhunytak, a két halálra ítélt még a királyt is túlélte, míg végül közülük elsőként – 83 éves korában – a “teázó” halt meg. Hogy a kávéra ítélt még meddig élt, az nem ismert...
Kürthy Judit írását tartalomszolgáltató partnerünk, a Klikkout oldalán olvashatják teljes egészében.
Ezt már olvasta?
Egyszerűbben válthatunk internet szolgáltatót januártól
Egyszerűbbé válik jövő év januárjától a szolgáltató...