Az első eurobankjegy-sorozat 2002-ben került forgalomba. Az eltelt években rengeteget fejlődtek a nyomdai és képalkotó eljárások. A bankjegyekbe vetett bizalom és a pénzhamisítókkal szembeni lépéselőny megőrzése a bankjegyek folyamatos megújításával érhető el, amely még biztonságosabbá teszi őket. Az eurorendszer ezért fokozatosan bocsátja forgalomba a második, Európéről elnevezett bankjegysorozatot, amelyen újabb, továbbfejlesztett biztonsági elemek is találhatók.
Az Európé-sorozat minden egyes címlete azonnal felismerhető, mivel az első sorozatnál élénkebb színeket és szembeszökőbb motívumokat tartalmaz. Az új 5, 10 és 20 eurós után a most bevezetendő 50 eurós bankjegyen is megtalálható Európé portréja. Az 50 eurós az eurósorozaton belül kiemelt helyen szerepel. Ez ugyanis a leggyakrabban forgó címlet. A jelenleg forgalomban levő bankjegyállomány mintegy 45 százalékát adja, 8 milliárdos darabszámával.
Az euróbankjegyek cseréje 2013-ban kezdődött, az 5 eurós leváltásával, 2014-ben került forgalomba az új 10 eurós, amit az új 20 eurós követett 2015-ben. Az euróbankjegyek cseréje után a régi bankjegyek korlátlan ideig megőrzik az értéküket, az elhasználódásuktól függően vonják csak be őket. Az új eurósorozat egy bankjeggyel rövidebb lesz, mint a jelenlegi. Az 500 eurós helyére ugyanis nem jön új bankjegy. Az európai Központi Bank tavaly májusban bejelentette, hogy megszünteti az 500 eurós gyártását és kibocsátását.
A forgalomban lévő 500 eurósokkal lehet fizetni és korlátlan ideig megőrzik értéküket, csak épp az elhasználódottak helyére nem jönnek majd újak. Mario Draghi, az EKB elnöke az 500 eurós elbúcsúztatását azzal indokolta, hogy a bankjegy nagyon népszerű a feketegazdaságban, s a pénzmosásban főszerepet játszik. Az új 50 eurós bankjegy 2017.április 4-től kerül az euroövezeti készpénzforgalomba annak a folyamatos munkának köszönhetően, amelynek eredményeként az eurobankjegyekkel még biztonságosabban fizethetünk.
Az eurorendszer nemzeti központi bankjainak kötelességük a biztonsági elemek fejlesztése révén fenntartani az eurokészpénz megbízhatóságát. Az egyik ilyen elem a hologram, amelyben az úgynevezett arcképes ablak, a bankjegy mindkét oldalán azonnal szembetűnő biztonsági elem látható. Az ablak a világosság felé tartva átlátszóvá válik, és mindkét oldalon megjelenik benne Európé képmása.
Az alkalmazott forradalmian új bankjegy-technológiai megoldás megnehezíti a bankjegy hamisítását. További biztonsági elem a smaragdzöld szám, amelynek a színe mozgatáskor smaragdzöldről mélykékre változik.
Az eurokészpénz az európai integráció kézzelfogható jelképe, 19 országban, köztük hazánkban, jelenleg 338 millióan fizetnek vele. Megkönnyíti az egyes országok árainak összehasonlítását és az országhatáron túli áru- és szolgáltatáskereskedelmet. Az üzletemberek és a turisták anélkül utazhatnak, hogy pénzt kellene váltaniuk a helyi valutára.
Forrás: gazdasag.sk
Ezt már olvasta?
Dunaszerdahely város 2025/1. sz. Pályázati felhívása pénzügyi támogatás iránti kérelem benyújtására a „Közhasznú szolgáltatások, általános közhasznú célok és közhasznú célok támogatása 2025” program keretében
Dunaszerdahely Város pályázati felhívást tesz közzé a...