Ennek feltétele, hogy a gyermek iskolájában, vagy óvodájában az illetékes szervek döntése alapján tanítási szünetet rendeljenek el. Szervezési vagy üzemeltetési indokkal tanítási szünetet rendelhet el az iskola fenntartója, a regionális közegészségügyi hivatal vagy a tanintézmény igazgatója.
„Ez azt jelenti, hogy amennyiben az illetékes szerv döntése alapján a beteg gyermekek nagy száma miatt átmenetileg bezárják az iskolát, vagy az óvodát, azaz járvány miatt szüneteltetik a tanítást, az érintett intézménybe járó gyermekek szülei jogosulttá válnak a gyermekápolási táppénzre“ – hívta fel a figyelmet a Szociális Biztosító szóvivője, Peter Višváder.
„Ez azonban egészséges gyermek esetében csak annak tízéves koráig érvényes. A beteg gyermek után járó ápolási táppénz a gyermek korától függetlenül jár a szülőnek“ – közölte a szóvivő.
A gyermekorvos, hasonlóan, mint a beteg gyermek esetében, kiállítja az ápolási táppénz megítélésére vonatkozó kérvényt (žiadosť o ošetrovné), melyben feltünteti, hogy karanténintézkedések miatt kell a gyermeknek otthon maradnia. A táppénzre való jogosultság ideje maximum 10 napig tart, maga az ápolás viszont, immár a táppénzre való jogosultság nélkül, hosszabb időt is igénybe vehet.
A táppénz legmagasabb napi összege idén 36,634 euró, tíz nap alatt tehát maximum 366,40 euró lehet. Ezt a maximális összeget az a szülő kapja, akinek alkalmazottként a tavalyi bruttó havi keresete elérte a 2 026 eurót, illetve egyéni vállalkozóként a havi kivetési alapja legkevesebb 2 026 euró volt. Az ápolási táppénz összege a szülő napi kivetési alapjának 55 százaléka.
Felvidék.ma