Ha a nem dunaszerdahelyiek nálunk szabadulnak meg a hulladéktól, az értelemszerűen azt eredményezi, hogy több hulladék keletkezik településünkön, és az önkormányzat költségvetésében a kiadási oldalon az meg is jelenik, magyarán nekünk, dunaszerdahelyieknek kell megfizetni annak az elszállítását.
Igyekeztünk ezért más önkormányzatok, városokból tapasztalataiból inspirálódni, így az említett rendelet az ilyen szemetelés tiltása mellett megszabta még, hogy az egyes lakóházak melyik kukaketrechez vagy földalatti szeméttárolóhoz vannak hozzárendelve. Ezzel pedig egy kialakuló érdekes jelenségnek, a „hulladékturizmusnak” is szeretnénk határt szabni. Vannak ugyanis olyanok, akik nem a saját, az állandó lakóhelyük szerinti szeméttárolóba helyezik el a hulladékot, hanem a város más pontján dobják azt ki.
Ebből adódtak félreértések, volt, hogy kamerafelvétel alapján a rendőrök igazoltattak valakit, aki megszabadult a szeméttől, ám ő arra hivatkozott, hogy Dunaszerdahely városában fizeti a szemétdíjat.
Ezért a rendeletben szabályoztuk azt is, hogy minden dunaszerdahelyi lakos csak az adott lakóhelye szerinti kukaketrecben vagy földalatti szeméttárolóban dobhatja el a különböző fajtájú hulladékot – máskülönben szabálysértést követ el. Bízom benne, a rendelet hozzájárul, hogy mindenki tudatosabban fog szelektálni és szemetet kidobni.
Látva, hogy a környező települések drasztikus szemétdíjat vezettek-vezetnek be, illetve jelentősen megemelik az eddigi szemétdíjakat, számolunk azzal, hogy több falusi Dunaszerdahely területén próbál majd megszabadulni a szeméttől. Ezért is több helyszínen köztük kevésbé látható helyeken, hasonlóan, mint a vadászok, „fényképcsapdákat” helyezünk el, hogy az illetéktelen szemetelőket lefotózzuk, azonosítsuk, utána pedig felelősségre vonjuk és meg is büntessük.
A városi hivatal tehát készül erre is – hangsúlyozom, a cél nem az, hogy büntessünk, hanem hogy megelőzzünk, hogy ne nekünk, dunaszerdahelyi adófizetőknek kelljen mások szemetével foglalkozni.
Emellett gondolnunk kell arra is, hogy az állam jövő évtől bevezeti a mechanikai és a biológiai szemét szelektálását is, ezeknek az osztályozása pedig ismételten nagyobb költséget ró majd az önkormányzatokra. Mindebből kiindulva tervezzük, hogy a nemsokára lejáró, hulladékgazdálkodással kapcsolatos keretszerződésünkre egy szélesebb spektrumú közbeszerzést írunk majd ki, aminek az lesz a célja, hogy piaci keretek között a legjobb szolgáltatót szeretnénk majd kiválasztani, aki versenyképes áron tudja a meglévő szolgáltatásokat legalább olyan színvonalon biztosítani, ahogy az jelenleg is zajlik Dunaszerdahelyen.
Elkezdődtek az ezzel kapcsolatos munkálatok, az adatok a rendszerszintű kezelése is, hogy megfelelő időben tudjuk a közbeszerzést kiírni. Célunk tehát, hogy amikor lejár a hatályos szerződésünk, ne legyen semmilyen fennakadás a hulladék elszállításával kapcsolatos szolgáltatás terén. Bízom benne, hogy a Dunaszerdahelyen termelt szemét elszállítását a mostani jogszabályoknak megfelelően, ugyanakkor lehetőség szerint a legkedvezőbb áron tudjuk majd a lakosoknak biztosítani.
(Megjelent a Dunaszerdahelyi Hírnök 2014/9-es számában)
Ezt már olvasta?
Automata defibrillátor (AED) került ki Dunaszerdahelyen is közterületre
Automata defibrillátor (AED) került ki a Csaplár Benedek...
A fénykép nélküli személyi igazolványok szerepe
A Szlovák Köztársaság Belügyminisztériuma az elmúlt...