A nagy érdeklődést a spekulánsok is megpróbálják kihasználni – 250 euróért kínálnak segítséget a személyi csődeljárás lebonyolításához. Gátlástalanul pénzt csalnak ki az amúgy is bajban lévő emberektől, holott ezt a segítséget ingyen is megkaphatják az állami hivatalnokoktól. „Szerződés formájában egyre több kereskedelmi társaság kínálja szolgáltatásait a személyi csődeljáráshoz, s vannak olyan ügyvédek is, akik jó pénzért adósságmentesítési tanácsadást kínálnak" – figyelmeztetett Lucia Žitňanská, igazságügyi miniszter.
A személyi csődeljárásról szóló törvényben foglaltak alapján azonban személyi csődöt csak a jogi segítségnyújtó központban feldolgozott kérvény alapján lehet jelenteni.
„Ezekben a központokban az állami hivatalnokok ingyenes tanácsadást adnak, valamint segítenek a személyi csőd elindításához szükséges kérvény összeállításában. Ezért a személyi csőd elindításához szükséges kérvény intézésénél kiadott pénz olyan, mintha kidobták volna az ablakon" – magyarázta Žitňanská.
Az igazságügyi tárca jogi eszközök bevetését tervezi az olyan társaságok ellen, melyek az adósok tudatlanságát kihasználva próbálnak élősködni az emberek rossz pénzügyi helyzetén. Az 5 millió lakosú Szlovákiában jelenleg 3 millió végrehajtási eljárás van folyamatban, s az utóbbi időszakban minden évben 600 ezerrel nő az ilyen esetek száma, ami nagyon jó felvevőpiac a spekulánsok számára.
„A törvény hatályba lépésétől eltelt első hónapban a személyi csődeljáráshoz 2800-an kértek személyesen tanácsot, 5 ezren telefonon keresztül érdeklődtek, további 700 személy e-mailben tette fel kérdését" – vázolta az emberek érdeklődését Eva Kováčechová, a Jogi Segítségnyújtó Központ igazgatója. A hatalmas érdeklődés miatt a legközelebbi szabad konzultációs időpontok már augusztusra tevődnek át, ugyanis az állam által fizetett ügyvédek kötelesek az ügyfél számára minden szükséges dokumentumot előkészíteni a személyi csődeljárás beindításához.
A Jogi Segítségnyújtó Központnak jelenleg 12 irodája működik szerte az országban: Besztercebányán, Pozsonyban, Kassán, Homonnán, Liptószentmiklóson, Nyitrán, Eperjesen, Rimaszombatban, Felsővízközön, Trencsénben, Zsolnán és Garamszentkereszten.
Ezen kívül több konzultációs kirendeltséget is működtetnek, melyek helyszíne az esetek számától és az igényektől függően változhat. Jelenleg kirendeltségek működnek Selmecbányán, Bártfán, Breznóbányán, Csacán, Illaván, Jolsván, Léván, Lőcsén, Mezőlaborcon, Nagymihályon, Érsekújvárott, Vágbesztercén, Iglón és Nagykürtösön.
„A személyi csőd intézményét különböző élethelyzetből kikerült emberek próbálják igénybe venni, vannak köztük sikertelen vállalkozók, de nem ritkák a nyugdíjasok sem. A mostanáig feldolgozott kérvények alapján 530-an döntöttek a csődeljárás lefolytatása mellett, csak 38-an választották az adósságmentesítés lehetőségét" – ismertette Kováčechová.
Március elejétől kétféle módon lehet realizálni a személyi csődöt, csődeljárás keretében vagy adósságmentesítéssel. Az első lehetőség esetében a csődeljárás keretében az adós elveszíti a vagyonát, ám megszabadul az összes adósságától. Egyúttal az állam az elárverezett vagyonból 10 ezer eurót meghagy a csődbe jutottnak. A lakhatást szolgáló pénzeszközök egy külön számlára kerülnek, s az érintett személy 250 eurót emelhet le róla havonta, tehát az összeg 40 hónapra lesz elegendő.
A második lehetőség esetében az adósságmentesítés során fizetési naplót alakítanak ki, így az adós nem veszíti el a teljes vagyonát. Ha ezt a lehetőséget választja az adós, akkor 5 éven belül törleszteni kell legalább az adóssága 30 százalékát. A törvény értelmén a személyi csőd intézményével tíz évenként egyszer lehet élni.
Az esetek döntő többségében a személyi csődeljárás gyakorlatilag megszabadítja az embereket a nem banki társaságoknál létrejött hitelektől. „A csődeljárás keretében azonban nem behajthatóak azok a hiteltartozékok, melyek éves szinten meghaladják a felvett összeg 5 százalékát. A vázoltak alapján nem lesz behajtható minden késedelmi kamat. Hasonlón nem lehet majd behajtani a váltóból származó tartozást és a szerződéses büntetőkamatokat, melyek a csődeljárás beindítása után behajthatatlanak nyilvánítódnak és likvidálják őket" – pontosított Kováčechová.
A személyi csődeljárás beindítása 500 euróba kerül, erre a kiadásra a szegényebb embereknek az állam ad kölcsön. Ezt a pénzt az államnak 3 éven belül, havi 14 eurós részletfizetéssel vissza kell fizetni. Amennyiben ez nem teljesül, megszüntethetik a csődeljárást.
Forrás: gazdasag.sk
Ezt már olvasta?
Egyszerűbben válthatunk internet szolgáltatót januártól
Egyszerűbbé válik jövő év januárjától a szolgáltató...