Soha nem szereztek még tapasztalatot külföldön ilyen sokan Európában, mint 2015-ben az Erasmus+ program keretében. A legfrissebb adatok szerint 678 ezren töltöttek néhány hónapot tanulással, munkával továbbképzéssel és önkéntességgel külföldön. Az EU 2,1 milliárd eurót fordított közel 20 ezer projektre, amiben 69 ezer szervezet vett részt.
Az idén 30-ik évébe lépő Erasmus-program sokat változott eredeti formájához képest, amikor csupán a felsőoktatásban tanuló diákok külföldi tanulására biztosított lehetőséget és állta a költségek egy részét. A programban résztvevő fiatalok körében 23 százalékkal alacsonyabb a munkanélküliségi ráta, mint az otthon maradók körében.
Navracsics Tibor, az Erasmus+ programért is felelős uniós biztos rámutatott, a program ma már a diákcsere mellett oktatási, továbbképzési együttműködési projekteket, sporteseményeket, sőt az Európába érkezett bevándorló fiatalok társadalmi beilleszkedését is támogatja. „Azzal, hogy összeköti egymással az embereket és támogatja az együttműködésüket, a program kulcsszerepet játszik a fiataloknak egy jobb társadalomra való felkészítésében. Ez az a szolidaritás, amire Európának jobban szüksége van, mint előtte bármikor" – fogalmazta meg Navracsics.
Az Erasmus+ 30 éve alatt összesen 9 millió fiatal tett szert külföldi tapasztalatokra. A 2014 és 2020 közötti időszakban, tehát hét év alatt már 4 millióan vehetnek részt a programban. Európának biztosítani kívánja polgárai számára a tudásalapú társadalomban szükséges oktatást, készségeket és kreativitást. A mai gyorsan változó világban a megújuló oktatási rendszereknek alkalmazkodniuk kell a tanítás és tanulás új formáihoz, kihasználva az új lehetőségeket. Az oktatás, a képzés és a nem formális tanulás fontos tényező a munkahelyteremtésben és Európa versenyképességének növelésében, s ennek egyik hatékony eszköze az Erasmus program.
Az Erasmus+ program 2014 és 2020 között 14,7 milliárd eurót biztosít az európai oktatás, képzés, ifjúsági szakma és sport megerősítésére. Ennek az összegnek a kétharmadát egyének külföldi tanulási lehetőségére fordítják majd, és a fennmaradó egyharmad partnerségek kialakítására és az oktatás reformjára lesz elköltve.
A legtöbb fiatal Németországból, Franciaországból és Spanyolországból vesz részt a programban, míg a németek, a spanyolok, és a britek fogadják a legtöbb tanulni vágyót.
Forrás: gazdasag.sk