Lódár Jenő görögkatolikus áldozópap, a GISZ elnöke ebben a kisfilmben úgy fogalmaz, a szükség hozta létre a programot, melyben öt éve negyven gyermek részesült támogatásban. Ez a szám évről évre gyarapodik, a 2018/2019-es tanév folyamán már 137 gyerek került támogatásra 76 támogató által.
„A Szent Margit Program célja, hogy összekösse a Kárpát-medence, illetve a világ magyarságának jó szándékú támogatóit a rászoruló általános és középiskolás gyerekekkel, ezáltal előmozdítsa a támogatott diákok tanulmányi eredményeit, hitbéli életét, valamint a magyar közösség életében való szerepvállalását” – olvasható a felhívásban. A programba csak példamutató gyerekek jelentkezhetnek, akiknek felmérik nemcsak a szociális helyzetüket, hanem figyelembe veszik a rátermettségüket, tanulmányi eredményeiket, közösségi aktivitásaikat is.
A programban támogatóként bárki részt vehet, aki vállalja, hogy egy tanéven keresztül (10 hónap) havi 10 euróval támogat egy iskolai tanulót.
„A GISZ Kárpátalja-szerte jelentős adatbázist állított fel a támogatásra szoruló gyermekekről. Az adatbázisban szereplő adatok és fényképek alapján a támogató személyesen választhatja ki, melyik gyereket szeretné segíteni. A támogatás összegét lehetőség van készpénzben, illetve banki átutalás formájában eljuttatni a GISZ számára” – áll a felhívásban.
A lejjebb látható kisfilmben, amely a GISZ megbízásából készült a kárpátaljai Karácsfalván, maguk a gyerekek mesélnek arról, hogy mire költik a támogatóik által küldött kis összegű adományt.
Bájos, mosolygós arcok mesélik el, hogy tanszert, játékot, sportcipőt, ruházatot vettek ebből a pénzből. Akad olyan is, aki ebből a kis összegből még a szüleit is tudja támogatni.
A gyerekek zsebpénzként fogják fel az adományokat, amelyet kéthavonta egy összegben kapnak meg és arra költhetik, amire vágynak. A kisfilmben megszólaló pedagógus szerint ezzel az adománnyal nagy örömet lehet szerezni ezeknek a gyermekeknek, amely minden esetben jó helyre kerül: „vannak bizony családok, ahol az asztalra kell kerüljön ez a pénz”. Egy másik megszólaló arról beszél, hogy a gyermekek levélben számolnak be támogatóiknak arról, mit vettek a pénzből. „Kinéztem magamnak egy ruhát, és meg tudtam venni. Köszönöm neked!”.
Lódár Jenő atya kiemelte, hogy a program a támogatónak is hasznos.
„Szükségünk van a jóra. Akkor érzem magam embernek, akkor érzem magam jól a bőrömben, ha valami jót teszek ebben a világban, hasznos vagyok a környezetem számára”.
A GISZ elnöke szerint a támogatónak is szüksége van arra, hogy jó cselekedetben megélje, amire a Jóisten teremtette.
A kárpátaljai magyarságnak hozzánk hasonlóan nem volt könnyű dolga a XX. században, és az utóbbi majd két évtizedben sem. Lélekszámuk drasztikusan csökkent a 2014-es kelet-ukrajnai háború kitörését követően, a fiatalok, munkaképesek elvándorolnak.
Összehasonlításképpen: míg Szlovákiában az átlagkereset ezer euró feletti, addig Kárpátalján 440 euró, míg nálunk a minimálbér jelenleg 520 euró, addig a kárpátaljai magyar gyermekek szülei 156 euró körüli összeget visznek haza minimálbér esetén.
Ezért, bár kis összegű támogatásról van szó, mégis sokat segít egy család életében ez az összeg. A gyermekek között vannak árvák, félárvák, nagycsaládból érkezők és olyanok is, akiket az egyik szülő egyedül nevel.
Hogyan lehet támogatni a gyermekeket?
A támogatónak első lépésként a szentmargitprogram [at] gmail.com e-mail-címen vagy a +380 964434906-os telefonszámon kell jelentkezni, hogy támogató szeretne lenni.
Az adatbázis nem elérhető, nem nyilvános. A jelentkezés után küldik el az elérhetőségét.
Ezután a GISZ adatbázisából válogatva a támogató dönti el, hogy kit szeretne támogatni. A támogatás összegét lehetőség van készpénzben, illetve banki átutalás formájában – egy összegben vagy havi rendszerességre lebontva – eljuttatni a GISZ számára és a szervezet ezt az összeget eljuttatja a kiválasztott diáknak. A támogatott átvételi elismervény aláírásával tanúsítja, hogy megkapta az összeget. Amennyiben a támogató igényt tart rá – a GISZ-en keresztül – felveheti a kapcsolatot a támogatottal, levelezés útján.
A program 10 hónapos befejezése után a támogató dönt arról, hogy tovább szeretné-e segíteni a következő tanévben is a kiválasztott diákot, esetleg egy másik rászoruló gyermek támogatása mellett dönt vagy nem kíván a továbbiakban a Szent Margit Programban támogatóként részt venni.
Kérjük a felvidéki családokat, hogy fontolják meg és lehetőségeihez mérten támogassanak egy-egy kárpátaljai magyar gyermeket!
Forrás: felvidek.ma