A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) az utóbbi időben elszaporodó randioldalas csalásokra hívta fel a figyelmet. Ha az embert nem borítja el azonnal a szerelem lila köde, néhány egyszerű ellenőrzési eljárással meg tudja előzni, hogy az online csalók összetörjék a szívét, és kifosszák a bankszámláját.
A gyengébb próbálkozások már a profilképnél elbuknak. Ha a kép képbankból származik, az kiszúrható. Ha a kép gyanús, steril, érdemes rákeresni egy képkereső alkalmazással, lehet, hogy egy másik országban éppen mosóport árulnak ezzel az arccal.
Ha a képet úgy lopták valaki profiljáról, arra is rájöhetünk. Ha viszont az arcmást mesterséges intelligencia segítségével alkották meg, azt képkeresővel nem tudja kiszúrni.
Ha az illető közösségimédia-profilján nincs érdemi aktivitás, illetve csak stock fotók szerepelnek, az is intő jel lehet, bár lehet, hogy csak nem facebookozik, csak emiatt ne tegyék ki a szűrét... Azonban a társkeresőn szereplő névnek érdemes utána nézni más közösségimédia-profilokon, illetve a Google-ben is.
Gyanús lehet, ha az illető tört magyarsággal ír. Könnyen lehet, hogy a hiányos grammatikai ismeretek mögött nem az iskolai hiányzás húzódik meg, hanem egy fordítóprogram használata.
A csalók közül csak az amatőrök térnek rá egyből a pénzre. Azaz, ha túl hamar kerül elő az ismerkedés során az anyagi téma, az gyanús lehet.
A profi csalók előbb bizalmat, kötődést építenek ki, ezt követően állnak elő a farbával: pénzre van szükségük, és csak ön segíthet.
Az NBÚ szerint ez az a határ, amikor meg kell szakítani a kommunikációt az illetővel. Illetve érdemes lehet a rendőrséget is értesíteni. Ha azonban egy életunt rendőrt zavar meg az orra piszkálása közben, aki csak arra vár, hogy véget érjen a műszakja, nem biztos, hogy foglalkozni fog az ügyével, mivel önmagában csak pénzt kérni valakitől még nem bűncselekmény.
Az NBÚ figyelmeztet: az élet nem egy film. Ön szerint mennyire életszerű az a forgatókönyv, hogy egy gazdag vállalkozó, orvos vagy herceg talált önre egy társkeresőn, és éppen az ön segítségére szorul? – teszi fel a kérdést az ország kiberbiztonsága felett őrködő szervezet.
ma7.sk/pravda.sk
Ezt már olvasta?
Menetrendváltozás a városi tömegközlekedésben – december 15-től
A Dunaszerdahelyi Városi Hivatal tájékoztatja a kedves...