
Az alábbi öt könyv különböző hangokon, más-más műfajban, de egyaránt az igazságkeresés, a múltfeldolgozás és az identitás kérdései köré szerveződik. Érdemes időt szánni rájuk – nemcsak a nyárra, de a bennünk zajló párbeszédekhez is.
Molnár Tamás: Európa zárójelben
Molnár Tamás filozófus életművének egyik legsúlyosabb darabja az európai civilizáció hanyatlásának okait és belső logikáját vizsgálja. Kíméletlen pontossággal mutat rá arra, hogyan veszítette el Európa saját kultúráját, miért vált képtelenné identitása megőrzésére, és miként válnak „önfelszámolóvá” korábbi értékei. Gondolatébresztő, olykor provokatív olvasmány, amely évtizedekkel megírása után is döbbenetesen aktuális.
Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány, 2022
Jezsó Ákos: Éjfélre kialszanak a lángok
A regény egy trilógia harmadik kötete, amely trilógia három Felvidékről származó generáció történetét öleli fel, s mindegyik kötet egy-egy generációra koncentrál. A Megyek túlra (2017) Trianontól 1948-ig, a Mécses a ködben (2021) az 1956-os forradalomig, az Éjfélre kialszanak a lángok (2025) pedig az 1960-as évektől egészen napjainkig mutatja be a felvidéki magyarság 20. századi történelmét: trianont, a kitelepítéseket, az asszimilációt, a megalkuvást és a lassú kulturális eltűnést.
Magyar Napló, 2025
Sohrab Ahmari: Szakadatlan szál
Mi történik akkor, amikor a modern ember hátat fordít a hagyománynak, és pusztán egyéni szabadságban keresi a boldogságot? Sohrab Ahmari könyve szenvedélyes szellemi útkeresés, amely nyugati és keleti gondolkodók, filozófusok és vallásos gondolkodók eszméit fűzi össze egy olyan alternatív világkép megrajzolására, ahol az igazság nem szubjektív vélemény kérdése, hanem örök és felfedezhető. Az igazság keresése a liberális rend romjain
MCC Press, 2023
Murakami Haruki: Miről beszélek, amikor futásról beszélek?
A japán író személyes vallomása a futás iránti szenvedélyéről egyszerre memoár, meditáció és alkotói ars poetica. A futás nála nem csupán fizikai aktivitás, hanem az önfegyelem, a kitartás és az alkotás metaforája is. Könnyed, mégis mélyre ható gondolatok egy világszerte népszerű szerzőtől, aki nemcsak ír, de fut is, rendületlenül. Geopen Geopen, 2021
Mező Gábor: A sajtó megszállása
Mit jelent a médiát uralni, és hogyan történhetett meg, hogy a rendszerváltás után éppen azok irányították a magyar nyilvánosságot, akik az előző rendszer ideológiai kiszolgálói voltak? Mező Gábor alapos dokumentációval és interjúkkal tarkított kötete feltárja a médiaháborúk valódi hátterét, és közben nem fél nevesíteni azokat sem, akik aktív részesei voltak ennek az átalakulásnak. Fontos és tanulságos kötet mindazoknak, akiket érdekel, kik és hogyan formálták a magyar közvéleményt az elmúlt évtizedekben.
Századvég Kiadó, 2024
(dszi)
Ezt már olvasta?

Kultúra szombatra: Művészeti fesztivál és hangverseny
Június 21-én, a nyári napforduló napján a Tündérkert...

Kárpátaljai tehetségek mutatkoztak be az udvari muzsika második előadásán
Szerda kora este a Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika idei...