Back to top

A nyári hőségben fokozott óvatossággal kell eljárni az ételek készítésénél és tárolásánál

Publikálva: 2024, július 11 - 08:00
Kánikula idején tanácsos még nagyobb körültekintéssel eljárni az ételek készítésénél és tárolásánál. Ilyenkor fokozott óvatosságra van szükség, mivel erre az időszakra a magas hőmérséklet és az utazás jellemző, hívta fel a figyelmet a országos tiszti főorvos élelmiszer-biztonsági helyettese, Katarína Kromerová, rámutatva azokra a megelőzést szolgáló alapelvekre, melyeket a WHO, azaz az Egészségügyi Világszervezet javasol.
A nyári hőségben fokozott óvatossággal kell eljárni az ételek készítésénél és tárolásánál

Az egyik alapelv a tisztasági, higiéniai követelmények szigorú betartása, különös tekintettel a munkafelület és az eszközök, valamint a kéz higiéniájára az ételek készítésénél. Figyelmeztetett azokra a mikroorganizmusokra, amelyek a kezünkön átvihetők, de a konyhai törlőkendőn, eszközökön is előfordulhatnak.

„Még a legkisebb érintkezéssel is átvihetjük ezeket az élelmiszerre, étel okozta gyomorpanaszokat kiváltva” – jegyezte meg.

Emlékeztetett továbbá a nyers élelmiszerek és a főtt, hőkezelt ételek elkülönítésének fontosságára is. „A nyers élelmiszer, különösen a hús, a baromfi és a hal, valamint ezek leve veszélyes mikroorganizmusokat tartalmazhat, amelyek az ételkészítés és -tárolás során más élelmiszerekre is átkerülhetnek” – magyarázta. Nyáron nem javasolt az élelmiszerek hosszú ideig való tárolása, még hűtőszekrényben sem.

Kromerová szerint körültekintőnek kell lennünk az ételek melegítésénél és főzésénél is. „A megfelelő hőkezelés elpusztítja szinte az összes veszélyes mikroorganizmust. Kutatások kimutatták, hogy az élelmiszerek 70 Celsius-fokos hőmérsékleten történő főzésével biztonságossá tehetjük a fogyasztásukat” – tette hozzá. Szerinte az ételeket melegen (60 Celsius-fok körüli) vagy hidegen (5 Celsius-fok alatti hőmérsékleten) kell tartani. „Hiba nagy mennyiségű, még meleg élelmiszert a hűtőszekrénybe helyezni. A mikroorganizmusok így elszaporodhatnak” – állapította meg. Azt javasolta, hogy utazásnál részesítsük előnyben azokat az élelmiszereket, amelyek nem igényelnek hűtést, vagy az utazás során tároljuk ezeket hordozható hűtőben.

Külön hangsúlyozta a biztonságos ivóvíz és alapanyagok alkalmazásának szükségességét is.

„Ne fogyasszunk sérült csomagolású, megváltozott küllemű, színű, ízű vagy lejárt szavatosságú élelmiszert!” – folytatta. Szerinte az embereknek friss és egészséges ételeket kell választaniuk. Emlékeztetett a gyümölcsök és zöldségek ivóvízzel történő mosásának fontosságára is. „Csak olyan mennyiségű és típusú élelmiszert vásároljunk, amit a megadott lejárati időn belül elfogyasztunk, és amelynek a tárolási feltételeit a gyártó csomagoláson feltüntetett utasításai szerint biztosítottuk!” – összegezte.

(NZS/Felvidék.ma/teraz.sk)

Ezt már olvasta?

Cookies