
2023-ban hármas jubileumot is ünnepeltek: a könyvtár 70. születésnapját, ugyanakkor ebben az évben volt 45 éve, hogy otthonra találtak a város művelődési központban, és 5 volt lett a legfiatalabb részleg, a Cica-Mica könyvtár...
A Dunaszerdahelyi Csallóközi Könyvtár – melynek fenntartója 2002-től Nagyszombat Megye Önkormányzata – regionális és városi nyilvános közkönyvtárként fontos közművelődési, kulturális-nevelő tevékenységet folytat régiónkban.
Városunkban a két világháború között már működtek könyvtárak, melyek tevékenységére, munkájuk eredményeire támaszkodhatott a Csallóközi Könyvtár. Sajnos a háborúk megtizedelték a könyvtárak állományát.
A városi tanács 1946 után felújíttatta a tönkretett könyvtárat azzal a céllal, hogy a város polgárai körében terjesze a kultúrát és az ismereteket. Az akkori könyvtárnak egy alkalmazottja volt – jelenleg 15 szakdolgozóval működnek. A könyvtári tevékenység az ezerkilencázötvenes évektől lendült fel. A Csallóközi Könyvtár székhelye 1977-től napjainkig a Csaplár Benedek Művelődési Központ.
Az új elhelyezéssel a könyvtárban színvonalas szakmai munka kezdőthetett. Egyre nagyobb szerep jutott az ismeretterjesztő és szakirodalomnak, melyek között megtalálhatóak a társadalomtudományokkal, természettudományokkal, művészetekkel, stb. foglalkozó illetve ilyen témájú publikációk, segédkönyvek (lexikonok, szótárak, enciklopédiák, bibliográfiák).
Régiónkra nemcsak a kétnyelvűség jellemző. Mezőgazdasági termelésre kitűnő termőföldjei miatt gyakran Szlovákia éléskamrájaként is emlegették. Ezekből a tényekből indult ki 1984-ben a Matica Slovenská módszertani központja, amikor létrehozott egy részleget, mely a KOPIS (Mezőgazdasági Tájékoztató és Együttműködési Központ, továbbiakban KOPIS) néven vonult be a köztudatba. A KOPIS elsősorban mezőgazdasági jellegű és témájú könyv és egyéb dokumentum gyűjteménye az akkori Járási Könyvtár könyvállományának részét képezte. A mai napig örömmel felhasználják olvasóink az állatorvosi szakirodalmat, mely téma szintén a KOPIS gyűjtőkörébe tartozott.
A KOPIS törzsállománya a mai napig a Járási Könyvtár könyvállományát gazdagítja, aktívan használják főiskolás és magángazdálkodást folytató olvasóink.
A Dunaszerdahelyi Járási Könyvtár 1991-ben új osztállyal bővült. Megkezdte tevékenységét a nemzetiségi bibliográfiai osztály, a Bibliografia Hungarica. A Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériumának és a Szlovák Nemzeti Könyvtárnak a felkérésére elvállalta a Szlovákiában megjelenő magyar nyelvű folyóiratok bibliográfiai feldolgozását. A Bibliografia Hungarica megbízható adatokat kínál arról a szellemi tevékenységről, amelyet napjainkban az ország területén élő magyarok végeznek, és azokról az írásbeli művekről, amelyeket megalkottak. Segítséget nyújt ahhoz is, hogy információkat szerezhessünk a világban szétszóródott, Szlovákiából elszármazott magyarokról, akik az irodalomban, a tudományban és más szellemi ágazatokban, valamint a magyar diaszpóra vallási, művelődési, politikai és társadalmi közösségeiben az átlagosnál fontosabb munkát végeztek, és jelentősebb eredményeket értek el. Bizonyos ideig tartó szünetelés után, ez a tevékenység újra beindult és folyamatosan zajlik.
A könyvtárak küldetése manapság már nem merül ki a könyvek, egyéb publikációk és dokumentumok gyűjtésében, feldolgozásában, kölcsönzésében a tájékoztatásban. A könyvek segítségével a könyvtár kulturális ismeretterjesztő tevékenységet folytat, közösségi színtérré vált, rendezvényeket szervez gyermekeknek, felnőtteknek, különböző érdekeltségű csoportok számára egyaránt. Akcióinkkal igyekszünk minél színvonalasabban segíteni a könyvtár népszerűsítését, olvasóinknak pedig szabadidejük hasznos eltöltését. Szorosan együttműködünk oktatási intézményekkel, társadalmi szervezetekkel.
A könyvek nagy mennyiségű ismeretanyagot, tudást rejtegetnek gyermeknek, felnőttnek egyaránt. Ezt a rejtett ismeretanyagot a könyvtár feladata felfedni olvasói előtt. Az olvasóvá nevelést már kicsi kortól kell kezdeni, ezért legkisebb olvasóinknak mesedélutánokat, beszélgetéseket, vetélkedőket, író-olvasó találkozásokat szervezünk, ahol személyesen találkozhatnak a könyvek szerzőivel, illusztrátoraival, folyóiratok szerkesztőivel – továbbá rajz és könyvkiállítások próbálják felkelteni érdeklődésüket a könyvek iránt. Immár hagyománnyá vált az évente megrendezett egész estét betöltő interaktív program gyermekek részére az Egy éjszaka Anderseennel, amelyet már 2004-től rendszeresen megszervez. A könyvtár dolgozói folyton keresnek valamilyen újszerű és korszerű lehetőségeket, amelyekkel főleg a gyermekeket de a felnőtt olvasókat is rávezethetik az olvasás élvezetének megismerésére.
A Dunaszerdahely Város Polgármesterének Díja elismerésre azok a magánszemélyek és csoportok terjeszthetők fel, akik Dunaszerdahely Város területén élnek, a város érdekében tevékenykednek, kimagaslót alkottak, kiemelkedő eredményt értek el a tudomány, a technika, a művészet, a sport, a nevelés területén, tevékenységet végeztek az emberi élet védelmének, a város vagyonának és lakosainak érdekében, továbbá olyan személyek, akik tevékenységükkel érdemeket szereztek a város gazdasági és kulturális fejlődésében, jó hírnevének itthon és külföldön való terjesztésében, véradóknak – akik a Jánsky-emlékérem arany fokozatának birtokosai.
(te, bé, nagy)
Ezt már olvasta?

Pro Urbe-díjasunk: Dunaszerdahelyi Plébániai Karitász
Az idei Szent György-napokon Pro Urbe-díjat vehetett át a...