Back to top

Méry Beáta vízre írt jelei a Csallóközi Múzeumban

Publikálva: 2024, november 16 - 12:28
Szobrok, képek, szőttesek – mint „Vízre írt jelek“. Méry Beáta különleges hangulatú tárlata különleges hangulatú zenei betéttel és különleges hangulatú verssel színesítve nyílt meg a héten a Csallóközi Múzeum kiállítótermében.
Méry Beáta vízre írt jelei a Csallóközi Múzeumban

A Varkocs zenekar egyedi hangzású zenéje indította útjára a tárlatnyitót, majd Nagy Iván, a Csallóközi Múzeum igazgatója köszöntötte a kiállításmegnyitóra érkezett érdeklődőket. Megemlítette, hogy a zenekar csallóközi improvizációjában maga is benne érezte a Csallóközt, ezt külön köszönte a Varkocsnak.

„A ma este Méry Beátáé. A megnyitó előtt ugyan csak néhány szót váltottunk, ám én úgy látom, hogy talán valamiképpen hasonló dolgot keresünk az életben a világból, hasonlóan látjuk a világot. Ezért - és nem csak ezért – nekem megtiszteltetés, hogy eljött ide“ – hangoztatta köszöntőjében a múzeum igazgatója.

Horváth László megnyitó beszéde elején Pilinszky idézetére kapcsolva így szólt: „Úgy hiszem, ez az ősi rend, melynek részét képezi minden létező, minden élő és élettelen entitás, ez az, amely áthatja Méry Beáta valamennyi eddigi munkáját. Nyüzsgő létezésünk minden pillanatképe a megszületés, a vajúdás küzdelme, minden testi kín és gyönyör, nemes eszme, de még a leggradiózusabb történelmi tett is, katasztrófa, csatazaj, végső soron beleszelídül és belecsendesül a lét örökös folyásába, ciklikus megújulásába“.

„Sokan méltatták már előttem Méry Beáta munkásságát, rávilágítottak annak részletgazdagságára, kútfőinek sokaságára, hiszen nála a magyar hiedelemvilág és népművészet elemei mellett tökéletesen megfér a marokkói szőttesek világa, vagy az indonéz kultúra ezernyi tónusa. Az ókori és a középkori mellett a modern egzisztencia, a kereszténység mellett a buddhizmus életbölcsessége” – folytatta méltató szavait Horváth László, majd hozzátette, Beáta arra kérte, hogy művészettörténeti elemzés helyett inkább reflexiókat fogalmazzon meg. A megfogalmazás különlegessége pedig abban nyilvánult meg, hogy érzéseit, gondolatait versbe szedte, amelyet fel is olvasott.

Létfolyam
Gondolatok Méry Beáta kiállítására

„Csend morajlik, néma tenger.
A sötétség pislant egyet.
Szikrázó kis fénykeresztek
gyújtják meg az anyatestet.
Himbálózó hosszú száron
élet sarjad a bugában.
S mint óvó burok rebben szét
mind a hártyás buborék.
Emberarcú madárlelkek
szárnycsapkodva csivitelnek
- hogy voltak-e, vagy csak lesznek?
jöttödön fenn örvendeznek.“

 

A nagy tapsot kapott, nem mindennapi megnyitó után Nagy Iván megjegyezte, érzése szerint ez a vers aprólékosan bemutatta azt a világot, amiben Méry Beáta él, majd újra a Varkocs zenekart kérte fel a kiállításmegnyitó keretbe foglalására.

Méry Beáta: Vízre írt jelek című kiállítása 2024. december 1-jéig megtekinthető a Csallóközi Múzeum kiállítótermében.

A megnyitót készült további felvételeinket képgalériánkban tekinthetik meg.

Szöveg és kép: Rózsár Vince

Ezt már olvasta?

Cookies