A megnyitó háziasszonya, Tilajčík Edit a szervezők, valamint a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesülete nevében sok szeretettel üdvözölte a megjelenteket a „Meritum“ című kiállítás ünnepélyes megnyitóján, majd megköszönte Kovács Zoltán zongoraművész zenei felvezetőjét.
A köszöntések után a kiállítás kurátora, Szepes Hédi művészettörténész lépett a látogatók elé.
Beszéde kezdetén a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesületeről szólt, melynek működése szavai szerint a történelem és kultúra egymásba tagolásáról tesz tanúságot, az élet kiismerhetetlen gazdagságára és a dolgok közti meglepő és kiszámíthatatlan kapcsolatának szépségére hívja fel a figyelmet. „Az egyesület tagjai és a Csallóközi Múzeumban látható kiállítás résztvevői független művészeti elveket valló, különböző stíluseszméket követő művészek“ – mondta a kurátor, majd hozzátette: „Mindannyiukat a művészi szabadság köti össze“.
„A mostani tárlaton is változatos előadásmóddal találkozhatunk, ám a kollektív kiállításokon az alkotások közvetlen kontaktusba kerülnek egymással. Sokszor szinte párbeszéd alakul ki közöttük. Sokszínű paletta tárul elénk“ – hangoztatta Szepes Hédi.
Vannak, akik felszabadultan örökítik meg a bennük felgyülemlett érzéseket, és szerepelnek klasszikus festészeti technikákkal dolgozó művészek. Találunk itt személyes történésekről szóló vagy társadalmi megnyilvánulásokat elemző munkákat, továbbá hétköznapjaink poétikus vagy humoros összefüggéseit feltáró műveket – jellemezte a dunaszerdahelyi tárlatot a művészettörténész.
„Személyes meggyőződésem, hogy ebben az összekuszálódott térben és időben, a pusztuló szellemi és metafizikai értékek kiüresedésében – a MAMSzE művészei elénk hoztak, felmutatnak egy tenyérnyi színes világot: vászonra, papírra, üvegbe, vasba és bronzba vésett üzeneteket. Hogy itt vagyunk és megpróbáljuk megváltoztatni a világot művészi álmainkkal. Őszinte hittel és alázattal“ – zárta ünnepi szavait a Szepes Hédi.
Kovács Zoltán zongoraművész újabb saját zenei költeménye elhangzása után a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesülete elnöke, Kovács Csonga Anikó szólt a közönséghez.
Egy vallomással kezdte hozzászólását. Mint mondta, régebben nem nagyon tudta értékelni a kollektív kiállításokat, mert azon a véleményen volt, hogy ha egy alkotást kiragadunk az alkotói kontextusból, nem biztos, hogy önállóan tud működni. Mára ez a véleménye gyökeresen megváltozott – hangsúlyozta.
Amióta a MAMSzE elnökeként a szervezet tagságával egy komolyabb kapcsolatrendszert tudott létrehozni, s ezáltal megismerte őket alkotóként és emberként, úgy gondolja, hogy az itt lévő alkotók szép lelkülettel rendelkeznek, „és az alkotásokban nemcsak az alkotó energiát tudjuk felfedezni, hanem ott van a művészek lelkének egy kicsiny része is. És önök, ittlévők, ha csak egy alkotással tudtak kapcsolódni, vagy megindított önökben egy gondolatot, akkor már megérte. Úgy gondolom, hogy ez a lényeg” – emelte ki Kovács Csonga Anikó, majd megköszönte a közreműködést a művészeknek, a kiállítás létrejöttében segédkező Csallóközi Múzeum munkatársainak, Szepes Hédi művészettörténésznek a kurátori munkát, Tilajčík Editnek a konferálást, és Kovács Zoltánnak a művészi játékát, mellyel feltette a koronát a megnyitóra.
A megnyitó után Tilajčík Edit megköszönte az érdeklődők nagyszámú jelenlétét, elmondta, hogy a kiállítás 2024. szeptember 14-ig látogatható, majd szeretettel invitálta a megnyitó látogatóit egy kis frissítőre az előcsarnokba.
A megnyitón készült további felvételeinket megtekinthetik képgalériánkban.
Szöveg és kép: Rózsár Vince
Ezt már olvasta?
Méry Beáta vízre írt jelei a Csallóközi Múzeumban
Szobrok, képek, szőttesek – mint „Vízre írt jelek“. Méry...
A múzeumnak is haladni kell a korral – Nagy Ivánnal beszélgettünk
Dunaszerdahely egyik ikonikus épülete a Sárga kastély....