A Házy Erzsébet Nemzetközi Tehetségkutató Énekversenyt a Szlovákiai Civil Becsületrend polgári társulás hívta életre 2016-ban, Klemen Terézia ötletgazda irányításával, a megmérettetés pedig az elmúlt években a térség egyik legrangosabb zenei versenyévé nőtte ki magát, fővédnöke Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója.
A szervezők, valamint a neves szakemberekből álló zsűri azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy a verseny segítségével új tehetségeket kutassanak fel, egyúttal tisztelegjenek a verseny névadója, Házy Erzsébet előtt, aki Pozsonyból indulva a 20. század egyik legjelentősebb opera- és operetténekesnőjévé vált.
Idén is a már három éve bevezetett módon zajlanak az előválogatók: a versenyzőknek a tehetségkutató honlapjáról letöltött, géppel kitöltött jelentkezési lap mellé csatolniuk kell egy énekes videót is, ez alapján dől el, kik mutatkozhatnak be szeptemberben a zsűri előtt. Az előadott dal mellett a jelentkezéskor az énekeseknek meg kell nevezniük további négy művet, melyekből egyet a középdöntőben, egyet pedig – a zsűri választása alapján – a döntőben kell majd elénekelniük. Az anyagot a szcivilb2015 [at] gmail.com e-mail címre várják augusztus 15-ig. Jelentkezési korhatár nincs.
A középdöntőt és a döntőt szeptember 21-én és 22-én rendezik Érsekújváron. A verseny pénzdíjas, az első helyezett 500, a második 300, a harmadik 200 eurós jutalomban részesül. A szervezők a célkitűzésüknek megfelelően igyekeznek fellépési lehetőséghez juttatni a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt előadókat, ezért a helyezést elért énekesek a megmérettetés fődíjaként egy-egy koncert keretében bemutatkozhatnak Dunakeszin, Pozsonyban (Szlovákia), Somorján (Szlovákia), Sienában (Olaszország) és Monteriggioniban (Olaszország) is.
A Magyar Művészeti Akadémia is hozzájárul a kimagasló énekesek támogatásához, elismerő oklevéllel, és ehhez kapcsolódóan 300 ezer + 200 ezer forint pénzdíjjal ismernek majd el az egy-egy jelentkezőt. Ezen felül a legjobb tenoristának átadják a Fülöp Attila Emlékdíjat. A pozsonyi Liszt Intézet is díjat ajánlott fel, ahogy a Rotary Magyarország civil szervezet is.
Az énekverseny létrejöttét és lebonyolítását anyagilag támogatja a Bethlen Gábor Alap mellett a Kultminor, Nyitra megye Önkormányzata, a CEF – Central European Foundation, az MMA, a Rotary International, a pozsonyi Liszt Intézet és Érsekújvár Önkormányzata. Médiapartnere a Pátria Rádió, a Ma7, az Atempo.sk és a Felvidék.ma.
Az egyes fordulókban az énekesek teljesítményét tizenegy fős szakmai zsűri bírálja el:
Ókovács Szilveszter operaénekes, a Magyar Állami Operaház főigazgatója, az énekverseny fővédnöke,
Klemen Terézia, a Szlovákiai Civil Becsületrend alapító elnöke, a verseny főszervezője,
Šimon Svitok operaénekes, rendező és dramaturg, a Besztercebányai Állami Operaház igazgatója,
Szinetár Miklós Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas színházi, opera-, tévé- és filmrendező,
Miller Lajos Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekes, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a Nemzet Művésze, az MMA rendes tagja,
Klein Otokár operaénekes, Érsekújvár polgármestere,
Martin Leginus, a Szlovák Nemzeti Színház – Opera igazgatója,
Clementis Tamás Bartók-Pásztory-díjas és Melis-díjas bariton, a Magyar Állami Operaház magánénekese,
Dagmar Livorová énekpedagógus,
Klára Mits Gentili operaénekes, énektanár, a sienai Musicaincanta Zenei Társaság művészeti vezetője,
Farkas Pál karmester, igazgató.
További információk az énekverseny honlapján érhetők el.
Ezt már olvasta?
Méry Beáta vízre írt jelei a Csallóközi Múzeumban
Szobrok, képek, szőttesek – mint „Vízre írt jelek“. Méry...
TRIART – csemege a kortárs művészetek kedvelőinek
A kortárs művészet kedvelőinek igazi csemegével készül a...