Az A. Szabó László alpolgármester és Nagy Attila helytörténész koordinálásával indított, a város helytörténeti projektjének keretében zajló, a jeles szerdahelyi személyiségeket a jelen fiataljainak példaképül állítani kívánó program első etapja a 680 esztendeje itt élő leghíresebb család, a Pókateleki Kondé család egyik megmaradt (nyilvános) sírját érinti.
„A cél egyrészt kegyeleti – szeretnénk, ha a város legrégibb és egyik legjelesebb családja méltó nyughelyet kapjon, ahol többen is meg tudnak emlékezni róluk, le tudják róni a kegyeletüket. Másrészt a Kondé család ide eltemetett tagjain keresztül is felhívjuk a figyelmet arra, hogy Dunaszerdahely nagyon sok tudóst, kutatót, köztisztviselőt és jelentős közéleti személyiséget adott nem csupán a régiónak, de a magyarságnak is”
– fogalmazott Nagy Attila helytörténész.
A. Szabó László alpolgármester szerint a Kondé-emlékévben indított program már korábban megfogalmazódott, ennek okán hirdetett több, a jeles dunaszerdahelyiekről elnevezett emlékévet már több esztendőben is a város.
„A lokálpatriotizmus a jelen kiüresedett világában erős kapaszkodót jelent és irányt tud mutatni fiataljainknak. Többször is elmondtam, hogy ezeknek az eseményeknek a célja nem nosztalgiázás vagy múltba révedés, hanem a közösség megerősítése, gyermekeink jövőképének formálása”, mondta el A. Szabó, hozzátéve, hogy az induló program több évre, de inkább évtizedre szól, és ebben partnerek az alapiskolák és a város intézményei is.
Az 1819-ben emelt sírjelet, amely a hajdani Kondé-kripta része volt, a mai DAC Hotel alatti temetőből menekítették át annak egykori, a kommunisták általi (barbár) megszüntetése miatt.
Sajnos arról nem maradtak feljegyzések, hogy a Kisudvarnoki temetői sírba pontosan kit hantoltak el: csak Pókateleki Kondé István császári és királyi tanácsost, vármegyei táblabírót és feleségét, Padányi Biró Margitot, vagy esetlegesen ide kerültek az 1780-ban nyitott temetőből a Kondé-kriptában eltemetett további családtagok is. Erre az exhumálás során derül majd fény.
Jelenleg a munkafázis első szakasza zajlott le: előbb kiemelték a Kondé-sírjelet, amiről a helyszínen óvatosan le kellett fejteni azt a betonréteget, amelybe beleágyazták, majd a több mint 400 kilós, törékeny vörös márványlapot átszállították kijelölt helyére.
Itt fogják majd felállítani a sírt egy olyan hasonló, de alacsonyabb talapzatra, amely az átellenben lévő Kálvária szobrok talapzatát mintázza. Ezt követi majd a földi maradványok áthozatala és katolikus szertartás szerinti újratemetése, majd a tereprendezés.
A Pókateleki Kondé család tagjainak a lelki üdvéért a Nagyboldogasszony oltalma alatt álló Szent György-templomban fognak ekkor szentmisét bemutatni.
Következő lépésként az időjárás viszontagságait nehezen viselő vörösmárványt restaurálják, lekezelik megfelelő anyagokkal, majd felállítják új helyén. A rajta lévő, már nehezen olvasható feliratot tervezetten egy későbbi időpontban szeretnék majd szakszerűen restaurálni.
Ennek szövege a következő:
„Pókateleki Kondé Istványnak Cs.
Kir. Tanátsosnak több Jelles nemes
Vármegyék Tábla Bírójának Életének
69. esztendejében Sz: Jakab
havának 30 napján 1803 történt
halála után és az ő Hitves
Társának született Padányi Biró
Margit Aszonynak a Ki is kedves
férje elvesztésén keseregvén aztán
két holnapokkal és hat napokkal
utánna költözött Életének
52- Esztendejében – ezen nyugvó Házat
és oszlopot mint elfelejthetetlen
szülőiknek emeltették
háládatos Gyermekei
1819 die.1.jun.a Domini”
(-ya-)