A járvány előtt a munkaadók bizalmatlanok voltak az otthonról végzett munkával kapcsolatosan. A főnökök sokszor nem tudták elképzelni, hogy dolgozóik, beosztottjaik ne legyenek egész héten állandó felügyeletük alatt.
„A járvány óta azonban az otthon végzett munka teljes értékű lett a munkahelyen végzett munkával, ugyanis megmutatkozott, hogy egyáltalán nem vezetett a teljesítmény csökkenéséhez, és a dolgozóknak lényegesen jobban megfelel otthon dolgozni, mint naponta bejárni a munkahelyükre” – állapították meg az elemzők.
Ami szigorú járványellenes intézkedésnek indult a pandémia idején, végül a munkavállalalók legtöbbjének normálissá, megszokottá vált. A Szlovák Nemzeti Bank elemzése megmutatta, hogy a Szlovákiában végzett munkálatok egyharmada otthonról is megoldható, Pozsonyban pedig akár a fele is. Otthon leginkább a nők és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők dolgozhatnak. A legtöbb esetben úgynevezett hivatali munkáról van szó, amely ülőmunkával internet hozzáféréssel számítógéppel elvégezhető. Ezért a cégek legtöbbje, ahol még nem volt gyakorlatban az otthoni munka, nagyon gyorsan ellátta alkalmazottait megfelelő munkaeszközökkel.
Ezzel együtt megemelkedett az otthonról végezhető alkalmazások száma is, amelyek egyáltalán nem követelik meg a munkahelyen való napi részvételt. A Profesia.sk portál szerint ezek elsősorban számítógépes munkák, fordítói tevékenység, szerkesztői-újságírói foglalkozás illetve ügyfél-szolgáltatások.
Az otthon végzett munkával megváltozott a munkaszervezés módszere is, az értekezletek, gyűlések, találkozók az online térbe tevődtek át az MS Team, Zoom, Skype alkalmazásokkal. Egyben jelentősen lecsökkent a szolgálati utak száma is, ez főleg a szolgálati utakra vásárolt repülőjegyek forgalmának csökkenésében mutatkozott meg.
„Mivel az alkalmazottak az otthon végzett munkával lényegében 24 órán keresztül fizikai értelemben munkában vannak, felvetődött az az igény is, hogy a home office mellett az emberek figyeljenek oda a saját szabad idejük megszervezésére is, és válasszák külön a munkaidőt és az önmagukra szánt időt” – javasolják az elemzők.
(BM/Felvidék.ma/webnoviny.sk)