Tilajčík Edit köszöntötte a Vámbéry Ármin Földrajzverseny országos döntőjén résztvevő iskolák tanárait, diákjait és minden Vámbéry életműve iránt érdeklődő jelenlévőt, a Vámbéry örökség megtartóit és népszerűsítőit, majd felkérte Dr. Vásáry István professzor emeritust, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját, a Vámbéry Ármin Polgári Társulás elnökét, hogy tartsa meg ünnepi beszédét.
Dr. Vásáry István beszéde kezdetén elmondta, nem kíván bőven beszélni Vámbéry életéről, inkább arra szorítkozott, hogy pár szóval felhívja a figyelmet a turkológus tudós munkásságának egy-egy súlypontjára. Kiemelte, Vámbéry Ármin egyszerű meghatározással élve orientalista, nyelvész, történész, közíró volt, aki úttörő munkát végzett, hiszen megalapozta a turkológiát, mint a törökséggel foglalkozó tudományágat. Munkásságának óriási jelentősége volt.
Fontosnak tartotta elmondani, Vámbéry annak ellenére, hogy egy világszerte ismert tudós volt, és sokat utazott, sose gondolt arra, hogy otthagyja szülőhazáját, ragaszkodott szülőföldjéhez.
„Minden településnek szüksége van olyan helyi művészekre, tudósokra, akiknek utólag egyféle kultusza alakul ki - ez pedig a település szellemi életét emeli magasra, célokat ad“ – emelte ki a Vámbéry Társulás elnöke.
A jelenlévő fiataloknak azt kívánta, a jövőben is kapcsolódjanak be a több mint 20 éve alakult társulás munkájába, ismerjék meg azt a szellemet, azt a kort, amiben Vámbéry élt.
A rövid ünnepi beszéd után az emlékezés koszorúit helyezték el a világhírű tudós szobránál, majd a Vámbéry Ármin Földrajzverseny országos döntőjének ünnepélyes kiértékelésével folytatódott a 22. Vámbéry Ármin Napok programja.
Szöveg és kép: -rovin-
Ezt már olvasta?
Évértékelőtt tartott a mozgáskorlátozottak szövetsége.
Évzárót és értékelőtt tartott a Szlovákiai...
November 25. - A nők elleni erőszak nemzetközi napja
Az egész világon november 25-én hívják fel a figyelmet a...