Ahogy Tilajčík Edit, a megnyitó háziasszonya fogalmazott: „Az Emlékezzünk a hősökre. A Nagy Háború képekben. 1914-1918 – kiállítás műveit maga a cím jellemzi.“
Német István, a Krajczáros Alapítvány kuratóriumának elnöke álmodta meg a kiállítást, majd a vendégek üdvözlése után ő beszélt az előzményekről, adott tájékoztatást a tárlat összetételéről.
Mint mondta, az I. világháború centenáriuma táján, 2013-ban indította az alapítvány az Ecsetek a békéért című projektet, mely mára közel 900 művet számlál - lengyel, magyar, szlovák, ukrán festőművészek alkotásait. Ebből érkezett Dunaszerdahelyre egy közel 170 festményből álló tárlat, melyet a látogatók a Csallóközi Múzeum kiállítótermében tekinthetnek meg. Németh István – miközben kitért egy-egy képen szereplő személy élettörténetére – azt is elmondta, a képek blokkokban helyezkednek el: portrék, a nők szerepvállalása a háttérországban, fotók a világháborús emlékhelyekről tematika szerint kerültek fel a falakra.
A képkiállítást a Csallóközi Múzeum gyűjteményéből származó tárgyak egészítik ki, melyeket a környék hadifogolytáboraiban fogvatartott katonák készítettek, továbbá a múzeum történelmi könyvgyűjteményéből 9 korabeli naptárt és kéziratdokumentumot láthatnak a kiállítás látogatói.
Ismertetője után Németh István köszönetet mondott a házigazdáknak, Nagy Ivánnak, a Csallóközi Múzeum igazgatójának, Bokros Róbertnek és Bevilagua Olgának, a múzeum munkatársainak, valamint Tilajčík Editnek, a megnyitó háziasszonyának
Ezután kultúrműsort hallhattunk a Krajczáros Alapítvány tagjainak előadásában. Bene Edit, Pocsai Julianna, Lencsés Julianna szavalatukkal köszöntötték a kiállítás megnyitóját megtisztelő látogatókat, Tóth Tibor katonazenész pedig 1. világháborús katonadalokat adott elő.
A megnyitó háziasszonya ezekkel a szavakkal zárta a kiállításmegnyitót:
A Krajczáros Alapítvány tagjai előadásukkal bemutatták a háború borzalmait, ami sajnos ma ismét túlságosan aktuális témaként van jelen mindennapjainkban,
majd elmondta, a tárlat április 2-ig tekinthető meg.
Szöveg és kép: -rovin-
Ezt már olvasta?
Megszállt múlt, megszállt hétköznapok – kommunista hálózatok Magyarországon és Csehszlovákiában
Itt az MCC új előadása: spiclik, besúgók és társutasok...
Csill & Dance Táncstúdió – Bemutatkoznak a Csaplárkult csoportjai
Új sorozatunkban a Csaplár Benedek Városi Művelődési...