A rendezvényen részt vett a város vezetőin túl, Lucia Žitňanská igazságügyi miniszter, Ravasz Ábel romaügyi kormánybiztos, Štefan Rozkopál, az elnöki iroda vezetője, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Spanyolország nagykövetségének képviselői, az MKP és a Híd párt vezető politikusai, civil szervezetek és intézmények képviselői is.
Idén van a hetvenedkettedik évfordulója a szörnyűséges mészárlásnak, amikor is 1944. augusztus 2-áról 3-ára virradó éjjel a nácik 2900 romát és szintót gázosítottak el, akiket egész Európából deportáltak az auschwitz-birkenaui haláltáborba. Az áldozatok többsége idős és beteg ember, illetve nők és gyermekek voltak. Emlékük megőrzésére augusztus 2. a roma holokauszt nemzetközi napja lett. Ekkor emlékeznek meg arról a mintegy 60 romáról is, akiket Nyárasd és Vásárút között a Kis-Dunánál mészároltak le 1945 tavaszán.
Ravasz József szervező, a dunaszerdahelyi Romológiai Kutatóintézet igazgatója rámutatott az európai roma nemzet már 700 éve él a kontinensen, de a mai napig veszélyezteti tagjait a rasszizmus és a támadások sora. Kérte az értelmiséget identifikálják a szélsőségeseket és kapjanak azok sárga lapot.
Lucia Žitňanská is arra hívta fel a figyelmet, a mai napig vannak olyanok, akik a maguktól eltérő közösségekkel szemben gyűlöletet éreznek és ez nagyon veszélyes. Hájos Zoltán polgármester hangsúlyozta, a politikai szintéren is vannak olyan erők, amelyek az egyéneket kategorizálják és üzeneteik nagyon veszélyesek. Ezért is kell hangsúlyosan beszélni a holokausztról, hogy a fiatalokat ne tudják ezen erők a szélsőségesség irányába terelni és soha a holokauszthoz hasonló kegyetlenség ne történhessen meg.
Ravasz Ábel kormánybiztos a tragédia mögötti egyéni sorsokat is kiemelte és hangsúlyozta, a a romák csatlakoztak a fasisztákkal szembeni ellenálláshoz és sokan közülük ezért életükkel fizettek. A dunaszerdahelyi származású biztos egyben utalt arra is, súlyos múlttal rendelkezik Dunaszerdahely, ahol nemcsak utakon, hanem múlton és csontokon is taposunk. Ezzel utalva az egykori dunaszerdahelyi polgárok tragikus világháborús sorsára.
A megemlékezés végén került sor a koszorúzási ceremóniára, ahol a meghívott vendégek, civil- és emberi jogi szervezetek, politikai pártok, a hivatalok, valamint a nagykövetségek küldöttei helyezték el a megemlékezés koszorúit.
Ezt már olvasta?
Karácsonyi hangulatban a nyugdíjasklub tagjaival
Megtelt a dunaszerdahelyi nyugdíjasklub csütörtök délután...