Vannak, akik *tejcukor érzékenységben, *tejfehérje- allergiában szenvednek, vagy a vegán illetve a paleolit táplálkozást folytatják. Ilyen esetben találták ki a növényi eredetű tejitalokat, amelyek teljes mértékben a tehéntej helyettesítésére használhatóak.
Növényi tejitalok többféle alapanyagból készülhetnek:
• gabonákból: rizs, zab, tönköly, köles
• álgabonából: quinoa, hajdina, amaránt
• száraz hüvelyesekből: szója, csicseriborsó
• olajos magvakból: mandula, dió, mogyoró, kesudió, szezámmag
• pálmaféléből: kókusz
Lássuk, hogy melyek a legelterjedtebb növényi tejitalok.
Rizstej: A rizstej állaga hasonlít legjobban a zsírszegény tehéntejéhez. A rizsben levő fehérje hipoallergén tulajdonságú, vagyis nem vált ki allergiás reakciót. Alacsony a zsírtartalma. Magas a kalcium- és a D-vitamintartalma. Házilag is főzhető. Íze semleges. Felhasználható kásák elkészítéséhez, nagyszerű puding alapanyag és kávéhoz kifejezetten ajánlott, mert nem nyomja el a kávé aromáját. Érdemes azonban vigyázni a fogyasztásával, mert előfordulhat benne természetes arzéntartalom.
Zabtej: A zabot vízben áztatják, majd miután már teljesen kiázott, átszűrik. Krémes állagú, édeskés ízű italt kapunk, ami sokkal több szénhidrátot és rostot tartalmaz, mint a többi növényi tej. Vitamin- és ásványi anyag tartalma sem elhanyagolható. Felhasználható kávé ízesítésére, krémek, szószok készítésére, sütemények sütésénél. A gluténérzékenyeknek viszont a zabtej fogyasztása előtt érdemes odafigyelni, hogy a zabtej gluténmentes címkével legyen ellátva. Ugyanis a zabtejek nagy része olyan üzemben készül, ahol a gépek glutént tartalmazó gabonákat is feldolgozhatnak.
Quinoa tej: Ugyan úgy készül, mint a rizstej. Egy kicsit azonban költségesebb vegán tejpótló. Alacsony a glikémiás indexe, magas a rosttartalma, ezért segít elkerülni a székrekedést. Omega-3 zsírsavakban gazdag, aminek köszönhetően segít a magas koleszterinszint kordában tartásában és más szív- és érrendszeri rendellenességek megelőzésében. A benne lévő fehérjék serkentik az izomtömeg fejlődését, ezért különösen alkalmas azok számára, akik sportolnak, vagy nehéz fizikai munkát végeznek.
Házi elkészítéssel tudunk hozzájutni, ugyanis a piacon még nem kapható, legalábbis nálunk.
Szójatej: A szójabab áztatása, őrlése és szűrése következtében jön létre. Teljes mértékben koleszterinmentes. Előnye, hogy közrejátszik szívbetegségek kialakulási kockázatának csökkentésében. Természetes káliumforrás. A konyhában éppúgy lehet használni, mint a tehéntejet, sütéshez, főzéshez, bármilyen tejes étel elkészítéséhez.
A növényi ösztrogéntartalma miatt a mai napig vitatott az egészségre gyakorolt hatása azoknál a nőknél, akik mellrákban szenvednek.
Mandulatej – A mandulát vízzel forralva vagy forralás nélkül finommá őrölik, majd szűrik.
Házilag is könnyen elkészíthető. Nincs benne koleszterin, de omega-3 annál több, amely segít megelőzni a szív- és érrendszeri megbetegedéseket. Erősíti a csontokat és fogakat. Alig tartalmaz szénhidrátot, ezért nem növeli a vércukorszintet, így csökkenti a cukorbetegség kockázatát. Magas a B-vitamin, a vas és rosttaralma, ami az emésztésnek kedvez. Felhasználhatjuk kávé ízesítésére, kakaó készítésére, turmixokban, sütemények és pudingok főzésére. Vigyázat, a mandula, mivel csonthéjas, arra hajlamosaknál allergiás reakciót is kiválthat!
Magtejek közé tartozik még a kesudiótej, a diótej, a mogyorótej és a szezámmagtej is, amelyek hasonlóan készülnek, mint a mandulatej. Az utóbbiak kereskedelemben ritkán kaphatók, viszont házilag könnyen elkészíthetőek.
Kókusztej: Kókuszdió reszelt húsából állítják elő. Két változata ismert, a zsíros és sovány kókusztej. A zsírosabb változatot a reszelt kókuszdió összenyomásával készítik el. A soványabb kókusztej úgy készül, hogy meleg vízbe áztatják a préselt kókusz húsát, majd kinyerik belőle a tejet. Hasonló állagú, mint a zsírszegény tehéntej, ízre viszont sokkal édesebb. Pozitív hatással van az anyagcserére. Alacsony a fehérjetartalma, zsírtartalma magasabb. Jellemzően kókuszos íze és illata van. A kávéhoz és a süteményekhez nagyon jól illik. A zsírosabb kókusztejet főként desszertekhez és sűrű szószokhoz ajánlják. A soványabb változatot levesek elkészítéséhez és általánosan főzésre ajánlják.
Ezekből is látható, hogy a tehéntej elhagyása után a legkülönbözőbb növényi tejek széles választéka áll rendelkezésünkre.
Első pillantásra nem is olyan egyszerű kiigazodni a sok növényi tej között: hogy melyiket miért válasszuk, nem könnyű. A bolti növényi italok általában elég drágák és sok van köztük, amelyik fölösleges ízfokozókat, stabilizátorokat, sűrítőanyagokat tartalmaznak. Emiatt is érdemes otthon kísérletezni saját készítésű növényi tejekkel, hiszen sokkal könnyebb testre szabni az édesség, krémesség, töménység szempontjából is, és aszerint is, hogy mihez szeretnénk felhasználni őket. A piacon már többféle növényi tejkészítőt lehet vásárolni. Előnye, hogy gazdaságos és sokkal egészségesebbek a bennük elkészített italok, hiszen nem tartalmaznak egészségtelen adalékanyagokat.
Ha pedig csak divatból döntünk úgy, hogy táplálkozásunkból kihagyjuk a tejet, ne feledjük figyelembe venni azt a fontos tényt, hogy a növényi tejek fehérje- és aminosavtartalma nem helyettesítheti a tehéntejét. Jóval kisebb fehérjetartalommal rendelkezik, ráadásul az élethez szükséges aminosavakat sem tartalmazzák hiánytalanul, ezért nem tekinthetjük őket egészségesebbnek a tehéntejnél.
*Tejfehérje- allergia: amikor a szervezet az elfogyasztott tejben lévő tejfehérjét, a kazeint allergénként észleli és ellene kóros immunválaszt ad. Tünetei igen változatosak lehetnek a csalánkiütéstől, ekcémán át a hasmenésig, súlyosabb esetben fulladás vagy akár anafilaxiás roham is kialakulhat.
*Laktózérzékenység: a tejben előforduló tejcukrot (laktóz) a laktáz nevű enzim alakítja át a vékonybélben felszívódó egyszerű cukrokká. Ha fennáll ennek enzimnek teljes vagy részleges hiánya, laktózintoleranciáról beszélünk. Ilyen esetben a tejcukor nem emésztődik meg, és emésztőrendszeri panaszokat okoz, úgyminthasmenés, puffadás, hányinger, hányás, illetve ezek következtében kóros fogyás.
Danáč Gabriella
Ezt már olvasta?
Egyszerűbben válthatunk internet szolgáltatót januártól
Egyszerűbbé válik jövő év januárjától a szolgáltató...