A hozzád tartozó kis betegek hány százalékáról lehet jelenleg elmondani, hogy átesett a betegségen vagy épp benne van?
Az én körzetembe tartozó gyerekek 5%-a mutatott pozitív teszteredményeket. Becsléseim szerint ugyanennyien lehetnek, akik megfertőződtek, de nem voltak tesztelésen, és nagyon sok a tünetmentes hordozó, akikről nincs tudomásom.
Mik voltak a legtipikusabb tünetek a gyermekeknél?
A gyerekek a koronavírusos fertőzés alatt enyhe tüneteket mutathatnak. Elsősorban egy-két napig tartó hőemelkedés, nem túl magas láz, orrdugulás, fejfájás, torokfájás, száraz köhögés, levertség, étvágytalanság. Csecsemőkorban a láz mellett emésztőrendszeri tünetek – hányás, hasmenés és bőrproblémák is előfordulhatnak. A szag- és ízérzékelvesztés, az izom- és ízületi fájdalmak a fiatal felnőtteknél gyakoribbak.
Amitől a legjobban tartunk, az a COVID utáni sokszervi gyulladás, ami ritkán fordul elő, de halállal is végződhet. Néhány héttel a fertőzés után alakul ki. Tipikus tünetei a több napig tartó láz, hasi diszkomfort, kiütések, szemgyulladás. Súlyos szövődménye a szívizom- és szívburokgyulladás. Azonnal orvosi kezelést igényel.
Volt-e olyan eset, amelynél kórházi kezelést, esetleg lélegeztetőgépet igényelt a beteg állapota?
Szerencsére egyik kisbetegem sem szorult kórházi kezelésre. Mindegyikőjük szövődmény nélkül otthon átvészelte a fertőzést.
Štefkovič Patasi Ági interjújának folytatását a KlikkOut magazinban itt olvashatják el!