
A kutatás eredményeiről 2020. december 30-án sajtótájékoztatóra került sor Dunaszerdahelyen, ahol Lelkes Gábor elmondta, a kutatási programban összesen 100 kérdőív adatait összegezték, valamint 20 mélyinterjú született, amely inputok alapján elkészült egy nagyobb terjedelmű tanulmány, valamint létrejött egy szlovákiai magyar civil szervezeti adatbázis.
A sajtótájékoztatón elhangzott továbbá, hogy sikerült teljesíteni a kutatás alap célkitűzését: aktuális képet alkotni a szlovákiai magyar civil szektorról, arról, hogy milyen feladatok és kihívások előtt állnak a civil szervezetek, amelyek a kisebbségi társadalom nagyon fontos építő kövei.
Örömmel könyvelhető el, hogy a szlovákiai magyar civil szervezetek száma dinamikusan nőtt az elmúlt 10 évben, s a korábban jellemző kulturális és oktatási szerepkörök mellett számos új területen tevékenykednek a szlovákiai magyarok, az ország számos településén már szociális, környezetvédelmi és régiófejlesztési célok is végett is összefognak civil szervezeti formában. A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy elkövetkező 3 hónapban kiemelten fontos szerep hárul majd a kisebbségi civil szervezetekre a 2021. évi népszámlálással kapcsolatosan: bekapcsolódhatnak majd a felvilágosító kampányokba a nemzetiségre vonatkozó kérdésekkel kapcsolatosan.
Ezen kampányra azért is lesz kiemelten szükség mert az eddigi gyakorlattól eltérően a felmérésben két nemzetiséget is meg lehet jelölni. A magyarság szempontjából egyértelműen az a legjobb megoldás, ha a magyar nemzetiséget kizárólag első helyen és egyedüliként jelölik meg a szlovákiai magyarok.
A kutatást a Kisebbségi Kulturális Alap (Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Cukrová 14, 811 08 Bratislava, www.kultminor.sk (http://www.kultminor.sk)) támogatta.
A kutatást összegző tanulmány a szerző honlapján érhető el, de közvetlenül innen is letölthető.
-st-
Ezt már olvasta?

Pro Urbe-díjasunk: Dunaszerdahelyi Plébániai Karitász
Az idei Szent György-napokon Pro Urbe-díjat vehetett át a...