„Kedves Olvasó!
Amikor ezt az előszót írom, akkor Európában éppen tombol a Covid-19 nevű vírus és számos helyen kijárási tilalom van. A múzeum zárva van a látogatók előtt.
Az alkalmazottak azonban végzik a dolgukat, egyesek itt, a múzeum falain belül, míg mások otthon („home office”). Folyik a tárgyak számbavétele és konzerválása, zajlik a tudományos kutatás. Néhányan pedig azon ügyködnek, hogy a múzeum teljesítse azt az alapítólevélben meghatározott feladatát, amelyet hivatalosan úgy hívnak: publikációs és kiadói tevékenység.
Múzeumunk publikációs tevékenységének már viszonylag nagy múltja van. Ez az állítás főleg akkor igaz, ha beleszámoljuk azt a korszakot is, amely a mai múzeum elődjének számító somorjai Csallóközi Múzeumhoz köthető. Somorján már 91 évvel ezelőtt, 1929-ben megjelent az első kiadvány, Csallóközi Múzeum címmel, Jankó Zoltán szerkesztésében. A somorjai Múzeum első igazgatója Khín Antal volt, aki egészen a második világháború végéig folytatta publikációs tevékenységét. Távozásával megszűnt a múzeum is, és vele természetesen a publikációs tevékenység is.
Amikor a Csallóközi Múzeum Dunaszerdahelyen 1964-ben újjáalakult, az új igazgató, Marczell Béla a publikációs tevékenységet is újraindította. Kutatási eredményeit elsősorban az Új Szó és a Hét hasábjain osztotta meg a nagyérdemű közönséggel. És ugyanígy tettek a múzeum lassan gyarapodó állandó és külsős alkalmazottjai is: Sidó Ferenc, Antal András, Kossányi István, Ozorai Ferenc, Molnár János, Ág Tibor és még sokan mások. A kiadói tevékenység felújítása már az új igazgató, Mag Gyula nevéhez fűződik, aki 1977-ben kiadta a Múzeumi Híradó első számát. Az azóta megjelent 24 számban többek között olyan kutatók publikáltak, mint Ág Tibor, Kovács László, Zsigmond Tibor, Varga Lídia, Kaprálik Zsuzsa és Danter Izabella.
A mostani szám a huszonötödik. Egy átlagos, vírusmentes évben a jubileumi 25. számot talán nagyobb csinnadrattával ünnepelnék. Nekünk most csak annyi jutott, hogy ezt az ünnepi évfolyamot csendesen, minden nagyobb ünneplés nélkül átnyújtsuk az Olvasóknak.
Kérem, fogadják szeretettel!”
Nagy Iván
a Csallóközi Múzeum igazgatója
Tartalom
- Nagy Iván: Előszó
- Dr. Zsigmond Tibor: Egy múzeum a Csallóköz szívében
- Mgr. Bevilagua Olga: A múzeumi tárgyak ápolása és védelme
- Mgr. Mathédesz Lajos: Római kőemlékek a Csallóközben
- Mázsár László: A hantik és a manysik nyelve és irodalma fejlődésének néhány meghatározó történés-folyamata
- RNDr. Stollmann András–Prof. emeritus RNDr. Dudich Sándor CSc.: Ornitológusok szakmai és emberi kapcsolatai Dunán innen és túl
- Prof. emeritus RNDr. Alexander Dudich, CSc.: Turcsek J. Ferenc munkássága a Csallóköz természeti értékeinek feltárásában
Ezt már olvasta?
Izgalmas forráskiadvány látott napvilágot a dunaszerdahelyi reformátusok történetéről
Fontos és izgalmas forráskiadvány jelent meg...