„A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában. Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, […] a házasságon belüli nemi erőszakot” – mondja ki az ENSZ a nők elleni erőszakról (Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993).
A családon belüli erőszaknak soha nincsenek kívánatos következményei, testi, lelki sérülések kísérik. Sértettei, áldozatai döntő többségben nők és gyermekek, valamint más, helyzetüknél fogva kiszolgáltatott, leginkább idős, beteg emberek. A családon belül elkövetett erőszakra jellemző, hogy az erőszak formája nem csak fizikai, hanem szándékosan előidézett lelki gyötrelem, terror is lehet. A bántalmazás lehet az életkoruknál, speciális helyzetüknél fogva egyes családtagok esetében a gondoskodás elmulasztása, az elhanyagolás, a segítő beavatkozás elmulasztása. Ez a fajta bántalmazás csecsemő- és kisgyermekkorban, valamint idős, magatehetetlen emberek esetében végzetesnek bizonyulhat.
„Ráadásul ez nem magánügy, hanem közösségünk ügye, felelőssége is. Ha tehát tudjuk, hogy a környezetünkben, baráti vagy ismerősi körünkben valakivel erőszakosan bánnak, ne hagyjuk szó nélkül. Segíteni emberi és morális kötelességünk is egyben. A rendőrség feladata is a segítség, ezért is jelzem minden fórumon, hogy az áldozatnak nem várnia, tűrnie kellene, hanem bizalommal a rendőrséghez fordulnia. A bűnmegelőzési osztály munkatársai Dunaszerdahelyen is megtesznek ezért mindent” – fogalmazott Végh Iveta (lenti képünkön), a Dunaszerdahelyi Járási Rendőrkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának munkatársa.
„Hogy kire figyeljünk, kit érinthet a probléma? Nem is gondolnánk, de bárkit a környezetünkből, akár a barátainkat, ismerőseinket, azok gyermekeit – a sor sajnos folytatható, hiszen sajnos bárki élhet bántalmazó kapcsolatban... Persze fontos kérdés az is, beismerjük-e magunknak, ha ilyen szituációba kerülünk? Akarunk-e, illetve tudunk-e, merünk-e ezen változtatni, segítséget kérni? – tette fel mindannyiunknak a kérdést Végh Iveta százados.
Számok amelyeket ilyen esetekben lehet hívni:
A régióban ismert több lelki egészségügyi telefonszolgálat mellett bártan hívható ilyen esetben a rendőrség a 158-as telefonszámon, de ingyenes non-stop vonal is létezik a 0800 212 212-es számon az erőszakban szenvedő nők számára vagy a sürgősségi vonalat is elérhetik a 112-es hívószámon.
Emellett a Nagyszombati kerület részére információs iroda is működik, amelyet a 033/556 47 09-es vagy a 0918 611 669-es számon lehet tárcsázni.
(na)
Ezt már olvasta?
Értesítés áramkimaradásról – 2025. január 17.
A Nyugat-Szlovákiai Villamosművek tájékoztatása alapján...
Ismét naptárral érkezik a decemberi Dunaszerdahelyi Hírnök!
A Dunaszerdahelyi Hírnök 2024-es decemberi száma mellett...