Az állami útkezelőségnek ezért várnia kell úgy a keretszerződések megkötésével, mint az elektronikus aukció megszervezésével. Csak ezek után lehet megkezdeni a nagyarányú útfelújításokat, amelyeket négy évre terveznek állami költségvetésből, a pénzügyminisztérium és a közlekedési illetve építésügyi minisztérium megállapodása értelmében.
Lucia Karelová, a Szlovák Útkezelőség szóvivője kijelentette, hogy mindent megtesznek azért, hogy minél előbb keretszerződést köthessenek a munkák iránt érdeklődőkkel és a lehető leggyorsabban megkezdhessék a munkálatokat azokon az útszakaszokon, amelyekre sürgősen ráfér a javítás.
Az útkezelők a Közbeszerzési Hivatal legutóbbi döntése előtt, amelyben elutasították pályázatukat, megerősítették. hogy átlátható és gazdaságos munkát végeznek, ezért a hivatal kifogásait indokolatlannak tartják. Amennyiben a Közbeszerzési Hivatal a közbeszerzési eljárást a nyár végéig befejezte volna, az útépítők már megkezdhették volna a munkát és az év végéig egész Szlovákia területén 50 millió értékű munkát elvégezhettek volna.
A legtöbb felújításra szoruló útszakasz Besztercebánya megyében van, ahol a munkálatok a egész költségvetés 24 százalékát emésztik fel – jegyezte meg a szóvivő.
A hivatalos pályázat eredményeként maximálisan két vagy három építtetővel köthetnek szerződést.
„A sikeres építők aztán elektronikus árverésen vesznek részt, a legjobb árajánlattal, és referenciákkal rendelkezőket aztán leellenőrizzük” – mondta Lucia Karelová.
A Szlovák Útkezelőség az új versenypályázatot az első osztályú utak javítására még 2019 októberében írta ki. A munkálatokat négy évre tervezték 200 millió euró értékben, amely összeg magába foglalja az Áfát is. A tender három részre oszlik régiók szerint. A munkálatok összege a Pozsony, Nagyszombati, Nyitrai és Trencséni megyében 58,3 millió euró értéket képviselnek, a Zsolnai és Besztercebányai megyében 59 milliót, az Eperjesi ás Kassa megyében 49,3 millió eurót Áfa nélkül.
Az illetékesek mindhárom régióban ugyanazon három jelentkezőt találták a legmegbízhatóbb építőnek, illetve ők nyújtották a legjobb árajánlatokat. Az első helyen a Liptószentmiklósi MBM-Group, a második a Pozsonyi Skanska, a harmadik a Kassai Eurovia cég lett. Rajtuk kívül még további négy cég pályázott a munkálatokra.
Az útkezelőség adatai szerint az állami utak Szlovákiában 3243 kilométert tesznek ki, ebből 1031 kilométer nincs megfelelő állapotban, katasztrofálisnak, balesetveszélyesnek pedig 239 kilométernyi út minősíthető. Tehát nem megfelelő és balesetveszélyes állapotban van az utak 39,2 százaléka, összességében 1270 kilométer.
(webnoviny.sk/Felvidék.ma)
Ezt már olvasta?
Testvérvárosunkban találkoztak a helyi vállalkozók
Újra találkoztak, ezúttal IX. alkalommal, a székelyföldi...