Az Európai Parlament tavalyi határozata értelmében az óraátállítás 2021-től véget ér. A Európai Unió nyári időszámítást választó tagállamainak polgárai 2021. március utolsó vasárnapján állítják át utoljára az órát. Azokban az EU-tagállamokban, amelyek, a standard időszámítás mellett döntenek, 2021. október utolsó vasárnapján állítják át utoljára a mutatókat.
Az európai kontinensen három időzóna létezik: a nyugat-európai (greenwichi idő, GMT), a közép-európai, valamint a kelet-európai (például Finnországban, a balti államokban, a délkelet-európai országokban, beleértve Ukrajnát, Romániát, Bulgáriát vagy Görögországot).
Az óraátállítás, vagyis a nyári időszámítás gondolata, amivel napfényes órákat nyerhetünk, Benjamin Franklin amerikai államférfi, feltaláló, fizikus 1784-ben megjelent cikkében merült fel először. Az első komoly javaslatot a nyári időszámítás bevezetésére William Willet londoni építész tette 1907-ben a The Waste of Daylight című esszéjében, amelyben azt fejtegeti, hogy ne pazaroljuk a nappali világosságot.
Az EU-ban az 1980-as években hangolták össze az időszámítást, amikor egységesítették a egyes tagállamok óraátállítását az utolsó márciusi és az utolsó októberi vasárnapra.
Forrás: ma7.sk
Ezt már olvasta?
Tájékoztató a téli útkarbantartásról és elérhetőségekről
A péntekre várható havazás miatt az alábbiakban az út- és...
A statisztika alapján mintegy kétszáz tűzeset keletkezik éves szinten a konyhában
Évente megközelítőleg 200 tűzeset történik főzés közben,...