A báli szezon elsősorban a vízkereszttől (január 6.) hamvazószerdáig tartó időszak. Minden egyes bál meghatároz a vendégei számára egy bizonyos dress code-ot, vagyis öltözködési szabályt, amelyet a meghívón feltüntetnek. Az idei városi bál dress code-ja a Black tie optional. Most pedig ismerkedjünk meg egyenként a legjelentősebb kódokkal.
White tie
Ez a dress code kifejezés a legelegánsabb események meghívóin szerepel. A White tie viselet a jéghegy csúcsa, azaz a lehető legelegánsabb öltözet. Urak számára a frakk ruha viseletét írja elő. Kiegészítői a fekete cilinder, a mélyen kivágott fehér piqué-mellény, a rejtett gombolású fehér frakk ing, a mandzsettagombok, a kézzel kötött fehér csokornyakkendő és a fekete lakkcipő. Fehér díszzsebkendő viselete ajánlott.
A hölgyek számára is kötelező a lehető legelegánsabb öltözék, vagyis a nagyestélyi ruha. A legtöbb White tie jellegű rendezvény nem írja elő a hosszú kesztyű viseletét, de egy ruhához illő darab kiemelkedővé teszi a megjelenést, így ajánlott. Ékszerek, frizura és smink tekintetében az egyszerűség és ízlésesség követendő. White tie öltözethez kiváló ötleteket adhat egy Oscar gála, egy Golden Globe vagy egy Grammy-díjátadó.
Black tie
A Black tie jelentése fekete nyakkendő. Amennyiben ez áll a meghívón, akkor az urak számára kötelező a szmoking viselete. A klasszikus szmoking fekete vagy mélykék. Legkifinomultabb szmokingnak ma is az egysoros, egy gombbal záródó szabás számít. Az elnevezésnek megfelelően csak és kizárólag a fekete csokornyakkendő az elfogadott megoldás, minden más szín kerülendő. Az ing dupla mandzsettás, lehetőség szerint díszgombokkal. Hófehér díszzsebkendő, fekete spanyolöv és borjúbőr vagy lakkcipő az elvárt kísérő.
Hölgyek számára a Black tie esetében elvárt az ujjatlan kisestélyi ruha, amelyhez egy stóla kiválóan illeszkedhet, de keszytűt ilyenkor nem kell felvenni. Koktélruha is elképzelhető, annak függvényében, hogy mennyire elegáns, illetve formális a rendezvény. A hölgyeknek illik a szmokingot viselő férfiak mellett szoknyás verzióban megjelenni, de a nadrágos női szmoking is megfelelő viselet.
Black tie invited / Black tie optional / Alternative black tie
Újabban létezik egy Black tie invited (más néven Black tie optional vagy Alternative black tie) kategória is, amikor nem feltétlenül elvárt a szmoking viselete az uraktól, hanem az helyettesíthető egy elegáns fekete öltöny, fehér ing és fekete hosszú nyakkendő kombinációval is. Amennyiben mégis maradunk a szmokingnál, akkor azt ilyenkor akár nyakkendő nélkül, vagyis nyitott inggel vagy akár kötött felsőrésszel (például kasmírból készült pulóverrel) is kombinálhatjuk. A fekete szmoking helyett viselhetünk fehér dinner jacket-et is fekete nadrággal.
Hölgyeknek a Black tie öltözethez képest kevésbé ünnepélyes ruha (kisestélyi vagy koktélruha) is viselhető.
Creative black tie
A Creative black tie a leginkább szabad formális dress code, a klasszikus szmokingos megjelenés fiatalos újrafogalmazását jelenti. Ez lehet egyfelől a fehér inget felváltó fekete, vagy más sötét inges, nyakkendős megjelenés, illetve kötött darabok, mint a garbó vagy kasmírból készült póló párosítása a szmokinggal.
Hölgyek viselhetnek koktélruhát, de akár egy minőségi anyagból készült két részes kosztümöt is. A táskák terén javasolt darab a retikül. A hajviseletnél nem szükséges a szigorú konty sem.
Formal
A Formal dresszkód igen eltérő tartalommal rendelkezik a világ egyes tájain: általános azonban, hogy elegáns öltözetet jelent. Uraknál 18 óra előtt és után is elfogadott a sötét öltöny nyakkendővel kiegészítve. Amennyiben a rendezvény dresszkódja Formal – Black tie optional öltözéket kíván, akkor 18 óra után a Black tie szabályai érvényesek az öltözet tekintetében.
Hölgyek esetében a Formal viselet 18 óra előtt elegáns ruhát jelöl, kerülve a fényes anyagokat. 18 óra után estélyi vagy koktélruha az elvárás.
Informal
Ez az előírás bár nem igényel nagyon különleges öltözéket, azért mégsem jelent egyet a Casual viselettel. Amennyiben az Informal megjelölés különleges alkalmat jelöl, vagy 18 óra utáni eseményt, úgy hölgyeknek a teljesen hétköznapi öltözéknél valamivel elegánsabb ruha ajánlott. Uraknak ing, nyakkendő, szövetnadrág, és a nadrág színével nem feltétlenül megegyező zakó szükséges.
Semi-formal / Coctail attire
A Semi-formal dress code a Formal megjelelöléshez hasonlóan az esemény kezdeti időpontjához képest mást és mást jelenthet. 18 óra előtt elegánsabb, míg utána ünnepélyesebb viseletet vár el. Uraknak 18 óra előtt öltöny, utána pedig sötét öltöny és nyakkendő az elvárás.
A Semi-formal másik elnevezése a Cocktail attire, amit annak köszönhet, hogy a hölgyek számára 18 óra után a koktélruha a legfőbb viselet. A koktélruha általában klasszikus kis fekete ruha, de nyugodtan elengedhetjük a fantáziánkat színek terén. 18 óra előtt azonban a hölgyek számára is az elegánsabb viselet a követendő. A kiegészítők tekintetében szinte minden megengedett. További könnyebbség, hogy a Semi-formal rendezvényekre a fonott felfeltűzések és magas copfok is egyaránt megengedettek.
Business formal / Business standard
A szigorúbb értelemben vett irodai öltözkedésnek felel meg, tulajdonképpen az irodai öltözködési stílus elegáns formája. Ajánlott színek a fekete, fehér, szürke, sötétkék. Az urak esetén ez a dress code megegyezik a Semi-formal öltözettel. A hölgyek számára kikötés, hogy elegánsak legyenek, de ruhájuk ne legyen kivágott.
Casual
Magyar megfelelője: hétköznapi. Ebben az esetben nincsenek megkötések, ránk bízzák, hogy mit viseljünk. Hölgyek és urak terén is szinte bármi viselhető, kerülve a sportos darabokat és a farmert.
Smart casual
Ebben az esetben gyakorlatilag nincsenek megkötések. A mindennapi öltözködésünk elegánsabb vonalát akarja megragadni. Ilyenkor is tanácsos ugyanakkor kerülni a túl sportos ruházat viselését, mint a farmert és sportcipőt. Férfiaknak szövetnadrág inggel, illetve zakóval, nőknek elegáns nadrág blúzzal ajánlott. A Smart casual Casual chic néven is ismert.
Business casual
A Business formal és a Smart casual öltözet keveréke. Az átlagos munkahelyi viseletet jelenti.
Nincs megadva dresscode?
Ez esetben magából a meghívóból (annak anyagából, megjelenéséből, illetve a helyszín megjelöléséből, valamint a rendezvény időpontjából) érdemes kiindulni. A dombornyomásos meghívók általában minimum Semi-formal eseményekhez tartoznak.
A kiválasztott ruha stílusa passzoljon az egyéniségünkhöz és az alakunkhoz is! A klasszikus vonalvezetésű ruhák mellett számos lehetőség közül válogathatnak a nők. Aki az extravagánsabb stílusú ruhákban érzi jól magát, bátran válasszon a csipkében, flitterekben és fodrokban bővelkedő darabokból vagy különleges színű ruhákból. A férfiak is előnyükre fordíthatják az öltönyök különböző gombolási technikáinak optikai hatását.
Kiegészítőkkel emeljük a szett fényét! Férfiak esetében a báli megjelenés mellett kevés kiegészítő megengedett, hiszen egy karikagyűrűn vagy egy diszkrétebb pecsétgyűrűn kívül más ékszer nem válhat láthatóvá mások számára. A hölgyek viselhetnek ékszert, persze a kifinomult ízlés határán belül, karórát azonban csak abban az esetben hordhatnak a csuklón, amennyiben az óra ékszernek minősül anyaga és díszítettsége miatt. A nők kisebb kézitáskát is vihetnek magukkal, de természetesen itt is ügyelni kell a harmóniára, amelybe a táskának is illeszkednie kell a teljes szetten belül.
A cipőnk is sugallja a bál hangulatát! Azt a nők maguk döntsék el, hogy milyen sarokmagasságú cipőt viselnek az egész estét betöltő rendezvényen, az viszont már nem alku tárgya, hogy a lábbelinek alkalomhoz illőnek kell lennie. Ráadásul arra is ügyelni kell, hogy a cipő orr részének a kialakítása zárt legyen, és e szabály alól csak a szandál képez kivételt. A férfiaknak a szigorúbb dress code esetén fekete alkalmi lábbelit kell húzniuk, egyébként pedig általános szabály, hogy a derékszíj színével megegyező árnyalatú cipő viselete helyénvaló.
Az együtt érkező pároknak az öltözetét illik összehangolni.
Az etikett szerint érkezéskor a férfi először a női partnerének a kabátját segíti le, a férfi pedig csak ezután vetkőzhet. A ruhatárba betenni és kikérni a ruhákat a férfi dolga. Távozáskor a férfi előbb a saját kabátját húzza fel, majd ezután segíti fel a nőre a kabátot.
Amire ügyelnünk kellene még
A karcsúsított, alakot kiemelő, egyenes szabású ruhák csak a tökéletes alakú nőknek előnyös. A teltebb dekoltázsúaknak jól állhat egy mélyebb, V alakú kivágás, míg a kisebb mellek a négyszögletes vagy kerek kivágású ruhákban dekoratívabbak. A szélesebb csípővel rendelkezők lehetőleg a bővebb szoknyák mellett döntsenek, a nagyon vékonyak pedig kerüljék a spagettipántot.
Egy gentleman a bálon csak hölgytársasága engedélyével veheti le az öltönyét, és csak abban az esetben, ha alatta mellényt is visel.
Szmokingot és estélyi ruhát viselve csak fekete szövetkabátot illik felvenni. Amennyiben ilyen nincs a ruhatárunkban, inkább ne vegyünk fel kabátot.
A hölgyek báli megjelenésébe nem fér bele a válltáskák használata. Ha szeretnénk táskát vinni magunkkal, egy kézi vagy borítéktáska remekül kiegészítheti a szettünket.
Most már tudással felvértezve indulhatunk ruhát keresni, már csak az illemszabályokat kell elsajátítani vagy feleleveníteni és indulhat a hajnalig tartó vigadalom Mindenkinek jó szórakozást!
Forrás: heilemann.hu
Ezt már olvasta?
Mindenszentek és halottak napjának népi hiedelmei Csallóközben
November elsején ünnepli az egyház azokat a szenteket,...