Back to top

A támogatásokról is tárgyaltak a miniszterrel

Publikálva: 2018, június 22 - 09:42
A Szlovákiai Agrárkamara Dunaszerdahelyen tartotta közgyűlését, ahol az ágazat aktuális problémáit elemezték, valamint kiértékelték az előző év gazdálkodásának eredményeit. A mezőgazdasági támogatási rendszer nem veszi figyelembe a gazdálkodók termelési eredményeit, így azok járnak jobban, akik a támogatást megkapják, de a valóságban akár nem is termelnek a földeken. A rendszer hibáin változtatni kell, hangoztatták a gazdák - számol be a ma7.sk.

A kamara közgyűlésén az ágazat legégetőbb gondjait elemezték a gazdák, és tájékoztatást kaptak a mezőgazdaság támogatási rendszerén túl egyéb finanszírozási lehetőségekről is. A sokakat érintő természeti csapások és a szárazság okozta gazdasági károk biztosítási rendszerét is elemezték.  Ezen a téren is az állami rendszer reformjának szükségességét hangsúlyozták, hiszen a jelenlegi kárpótlási módszer nem kielégítő és nem nyújt elegendő biztonságot.

A kamara elnöke, Patasi Ilona kiemelte, fontos lenne, ha a déli gazdákat sújtó hátrányos megkülönböztetést megvizsgálná a mezőgazdasági minisztérium, hiszen az északi területeken rosszabb eredményeket produkáló gazdák átlagosan magasabb támogatást kaptak az elmúlt évek során, mint a nagyobb termelékenységet produkáló déli termelők.  

A tanácskozáson részt vett Gabriela Matečná mezőgazdasági miniszter is, aki tájékoztatta a gazdákat, milyen lépéseket tesz a minisztérium annak érdekében, hogy a szlovákiai mezőgazdászok is azonos feltételekkel jelenhessenek meg az egységes európai piacon és a támogatások mértéke is elérje a fejlettebb európai országok szintjét, hiszen a hazai gazdálkodók jelenleg csak az európai szint 78%-át kapják meg támogatásként, miközben a költségeik hasonló szinten vannak, mint a többi európai országban. Példaként említette Magyarországot és Csehországot, ahol a támogatások 100%-át már megkapják a gazdák.

A mezőgazdasági termelés 1,4 milliárd euró deficitet mutat, ami azt jelenti, ennyivel több mezőgazdasági és élelmiszeripari terméket importálunk, mint amennyit eljuttatunk a közös európai piacra. A kormány ennek érdekében ösztönző programokat indít, hogy a vásárlók a hazai termékeket helyezzék előnybe, valamint az üzletláncokat is arra ösztönzi, növeljék a hazai termékek arányát a polcaikon, hiszen jelenleg a termékek 60 százaléka külföldről származik.

Forrás: ma7.sk

Ezt már olvasta?

Cookies