Az Európai Unióban annak 23 hivatalos nyelve mellett hatvannál több regionális vagy kisebbségi nyelvet beszélnek. Az említett nyelveket beszélő polgárok száma 40 millió. Míg egyes uniós tagállamokban e kisebbségeket, nyelvüket és kultúrájukat az országot erősítő értékként kezelik, másutt – kimondva vagy kimondatlanul – a mielőbbi asszimilációjukban érdekeltek.
Egy európai szintű, a tagállamok számára kötelező kisebbségvédelmi rendszer egységesítené a jogvédelmet és javítana a nemzeti kisebbségek helyzetén. Néhány éve szerencsére megszületett egy olyan uniós lehetőség, hogy ha egymillió uniós polgár összefog és aláírásával támogat egy kezdeményezést, akkor az Európai Bizottságnak a konkrét témában el kell indítania az uniós jogalkotási folyamatot…
Az Európai Nemzeti Kisebbségek Föderatív Uniója (FUEN) nevű kisebbségvédelmi szervezet ezt a lehetőséget kihasználva dolgozta ki a Minority SafePack című kisebbségvédelmi kezdeményezést. Az Európai Bizottság először megtagadta a bejegyzését. A FUEN azonban a luxemburgi EU Törvényszékhez fordult, amely végül meghátrálásra kényszerítette az Európai Bizottságot. A kedvező bírósági ítélet után a kezdeményezés a következő fázisába léphetett: 2018. március végéig össze kell gyűjteni egymillió támogató aláírást, legalább hét tagállamban. Ehhez azonban az őshonos nemzeti kisebbségeknek hallatni kell a hangjukat és kezdeményezőleg kell fellépniük.
Jelenleg 600 ezernél áll az aláírók száma. - Olvasson erről többet ITT! A felvidéki aláírók száma pedig elérte az 50 ezret!
A papíralapú nyomtatvány ITT tölthető le.
A képre kattintva pedig ONLINE is kitöltheti!
Milyen területekre terjed ki a kezdeményezés?
- a kultúránk, oktatásügyünk és hagyományaink támogatása
- szabad anyanyelvhasználat
- egyenlő bánásmód kisebbség és többség között
- Európai Uniós jogvédelem a kisebbségek számára
ÚTMUTATÁS A NYOMTATVÁNYOK KITÖLTÉSÉHEZ
- Az aláírónak legalább 18. évesnek kell lennie, s csak egyszer, vagy papíron vagy online töltheti ki a nyomtatványt.
- Az aláírónak szlovák állampolgárnak és/vagy szlovákiai lakosnak kell lennie.
- A formanyomtatványt NAGYBETŰKKEL kell kitölteni.
- Az utónevet és a családi nevet abban a formában kell megadni, ahogy az a személyi igazolványban szerepel.
- Egy formanyomtatvány legfeljebb három személy adatait tartalmazhatja.
A papíralapú nyomtatványok kapcsán fontos megjegyezni:
A formanyomtatványt NAGYBETŰKKEL kell kitölteni, s egy nyomtatvány legfeljebb három személy adatait és aláírását tartalmazhatja.
A kitöltött formanyomtatványokat a következő címre kell eljuttatni: Strana maďarskej komunity / Magyar Közösség Pártja, Čajakova 8, 811 05 Bratislava/Pozsony
Ezt már olvasta?
Értesítés áramkimaradásról – 2025. január 17.
A Nyugat-Szlovákiai Villamosművek tájékoztatása alapján...