Kezdetnek oszd meg, kérlek a szurkolóinkkal, milyen labdarúgómúltra tekintesz vissza?
„Igazából nincs is sok minden, amire visszatekinthetnék, hiszen futballistaként nem sikerült különösebben érvényesülnöm. Fokozatosan az SMF Szenc, a KOBA Szenc, és pozsonyi AŠK Inter és a ligetfalui Artmedia ifjúsági együtteseiben szerepeltem. Picit kuriózum, hogy az említett klubok közül pillanatnyilag már egyik sem létezik. A felnőtteknél legmagasabban a harmadik ligában szerepeltem, méghozzá a pozsonyivánkai és a galántai együttesben. A múlt szezont az egyetemi ligában, az University of Liverpool csapatánál töltöttem. Minőségileg nagyjából a mi 3. ligánkhoz hasonlítanám, de természetesen - ahogy az már megszokott az Egyesült Királyságban - egy fizikailag nagyon megterhelő bajnokságról van szó, ahol a játékvezetők néha a rendkívül durva játékot is engedték. Pillanatnyilag munkahelyi elfoglaltságaim miatt nem szerepelek semmilyen csapatban sem, de nagyon szeretnék visszatérni a pályára, hiszen még mindig vonz.”
Hogyan került képbe nálad a DAC?
„A klubvezetéssel való első kapcsolatfelvétel valamikor tavaly októberben történt, közvetlenül a poprádi Nemzeti Edzőközpontba való érkezésem előtt, ahol részt vettem az U17-es Manchester United edzőtáborának szervezésében. Az összpontosítás közben kaptam egy üzenetet a DAC vezetőségétől, melyben meghívtak egy dunaszerdahelyi találkozóra - ez rögtön a Manchester United mellett végzett munkám befejezése után történt. Talán a klubtulajdonossal, Világi Oszkárral történt találkozóm volt a döntő érv, akivel november közepén találkoztam. Ezen a találkozón elbeszélgettünk a klub működéséről, ambícióiról és a futballmenedzsmentről alkotott véleményemről. A szerződést december 23-án írtuk alá, és hivatalosan január közepétől vagyok a klubnál.”
Mivel fogott meg téged a DAC?
„Elsősorban a klubtulajdonos ambíciójával. Arról, hogy nem csak a levegőbe beszél, az a tény is tanúskodik, hogy nem kevés pénzt fektetett be a két nagy beruházásba - az új stadion építésébe és az edzőközpont kialakításába. Továbbá a remek szurkolótábor is vonzott ide. A DAC két őszi hazai mérkőzésén is jelen voltam, és a Fortuna ligához mérten kitűnő volt a hangulat.”
Mik a klubbeli feladataid?
„Elsősorban a klub úgynevezett reklámtevékenysége, ami a szponzori és a marketingtevékenységet takarja. Természetesen több olyan projektben is segítek a vezetőségnek, ahol fel tudom használni a Premier League-ben szerzett tapasztalataim és főleg a külföldi kapcsolataim.”
A DAC drukkerei a leghűségesebbek közé tartoznak nemcsak Szlovákiában, hanem egész Közép-Európában is. Mit várhatnak a közeljövőben a klub marketingjének területén?
„Pillanatnyilag a stabilizáció és a klub a marketing területén való professzionalizációja az elsődleges csakúgy, mint a még az érkezésem előtt elindított projektek befejezése. A közeljövőben a szurkolók számíthatnak például az e-shop beindítására. Természetesen sok egyéb projekt is tervbe van véve, de ezekről még korai lenne bármit is mondani. A szurkolókat időben értesítjük majd mindenről.”
Angliában tanultál futballmenedzsmentet. El tudnád nekünk mondani, mit is takar pontosan ez a szak?
„A Football Industries MBA program abszolvense vagyok a Liverpooli Egyetemen. Ez a program a legjobbra értékelt masters program, amely a futballmenedzsmenttel foglalkozik. A világon csak valamivel több mint 200 abszolvense van, és Közép-Európából rajtam kívül még egy lengyel srác teljesítette. A program lehetőséget teremtett, hogy az Egyesült Királyság legjobb csapatainál vendégeskedhessek, többek között a Manchester Citynél, a Liverpool FC-nél, az Evertonnál, a Celticnél, a Burnley FC-nél, a Milton Keynesnél, és négy napot eltölthettem a St. George’s parkban (Az Angol Futballszövetség nemzeti edzőközpontja) és az UEFA Nyonban található központjában, ahol a Bajnokok Ligája mérkőzéseinek megrendezését gyakorolhattuk. Tanulmányaim keretein belül lehetőségem volt részt venni több érdekes projektben is, mint például a West Ham United pénzügyi elemzése, a jelenlegi átigazolási rendszer fenntarthatóságának analízise a jelenlegi átigazolási díjak és a játékosok fizetése mellett, vagy Olaszország potenciális kandidatúrája az EURO rendezésére. A disszertációs munkámban egy olyan programot írtam le, amely a FIFA jelenlegi krízisének megoldásáról szólt.”
Mit lehet felhasználni ezekből a külföldön tanultakból a mi térségünkben?
„Nehéz megmondani, én is kíváncsi vagyok erre. Természetesen a Premier League környezete összehasonlíthatatlan a szlovákiai viszonyokkal. Ha azt vesszük, hogy a Premier League klubjai nagyjából ötszáz alkalmazottat foglalkoztatnak, akkor nyilvánvaló, hogy a klubvezetés mindegyik aspektusában nagyok a különbségek. Még mindig az adaptáció fázisában vagyok, mert a DAC-ba való érkezésem előtt sosem volt lehetőségem megnézni, hogyan dolgoznak a szlovákiai klubok. Lényegében minden, amit egy futballklub menedzsmentjének működéséről tudok, azt a külföldi topkluboknál eltöltött időm során tanultam meg. Én magam is kíváncsi vagyok arra, mit lehet ezekből felhasználni. Ha mondjuk, egy év múlva kapom ugyanezt a kérdést, akkor pontosabb választ tudok majd rá adni.”
Zárszóként: milyen ambícióid vannak a jövőt illetően?
„Még csak 27 éves vagyok, ami egy futballklub menedzserének elég fiatal kor, így mindenképpen vannak magasabb ambícióim. Úgy gondolom, hogy a DAC menedzsmentjében én vagyok a legfiatalabb. A jövőben mindenképp szeretnék valamilyen nagycsapathoz kerülni. Az lenne a legjobb, ha a milánói Internél dolgozhatnék, hiszen ennek a klubnak szurkolok. Pillanatnyilag azonban teljes erőmmel az FC DAC-nál végzett munkámra összpontosítok, hogy visszafizessem a tulajdonos belém fektetett bizalmát.”
Forrás: fcdac.sk