Back to top

Mesevárossá lett Dunaszerdahely

Publikálva: 2019, május 28 - 21:36
Mától péntekig a város a gyerekeké – még a város kulcsát is megkapták, ugyanis megkeződött az idei Duna Menti Tavasz, az országos gyermek báb- és színjátszófesztivál.
Mesevárossá lett Dunaszerdahely

A szemerkélő eső sem vette el az összesereglett gyerektömeg kedvét attól, hogy a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ előtt egybegyűlve átvegyék erre a pár napra Dunaszerdahely város kulcsait.

Elsőként Rigó Konrád kulturális államtitkár köszöntötte a színes kavalkádot, emlékezve, hajdan ő is fellépett itt, majd a Fürge Irka szerkesztőjeként, illetve gyerekzsűri tagként is segítette a Duna Menti Tavaszt. „Nagyon kevés olyan országos rendezvényünk van, amely Csallóköztől Bodrogközig lefedi a kulturális életünket – a Duna Menti Tavasz ilyen” – tette hozzá Rigó, kifejezve egyben az örömét, hogy a gyerekek munkája nemcsak az egyént, hanem a közösséget is építi.

Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének az elnöke szerint a megnyitó napja a felvidéki magyar kultúra ünnepnapja egyben, hiszen a közösségi élményt semmilyen díj nem tudja helyettesíteni, s megköszönte a felkészítő pedagógusoknak és a gyerekeknek is a magyar kultúra megélésében és továbbadásában végzett munkájukat.

Huszár László főszervező, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója mérleget volt, s visszatekintésében a Csemadok és Dunaszerdahely város összefogását méltatta, és egyben szervezőként rámutatott, mennyi energia a Duna Menti Tavaszt, a gyermek bábos és színjátszó mozgalmat méginkább biztossá tenni, az „anyagi bizonytalanságtól megszabadítani”.

„Dunaszerdahely városa mindig nagy szeretettel várja a Duna Menti Tavasz szereplőit, s örülünk annak, hogy ismét házigazgái lehetünk ennek a nagyszerű rendezvénynek” – köszöntötte a megjelenteket Hájos Zoltán, Dunaszerdahely város polgármestere. „Városunk számára is rendkívül fontos, hogy magyar közösségünk ilyen rendezvények által is megmaradjon” – fogalmazott. „Legyen fontos mindannyiunk számára magyar nyelvünk használata, s a kultúránk, amely összeköt bennünket Pozsonytól Bodrogközig” – emelte ki a polgármester.

Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke is köszöntötte a gyereksereget, felkészítőiket, hangsúlyozva, hogy őrizzék meg édes anyanyelvünket, s ezekben a napokban szerezzenek új barátokat Dunaszerdahelyen. 

A beszédeket követően Hájos Zoltán polgármester átadta a város kulcsait Bárdos Gyulának, a Csemadok országos elnökének, aki a szervezőknek, a résztvevőknek, a felkészítőknek és a támogatóknak is megköszönte a fesztivál pillanatait, s egyben „kitárták” Meseország kapuját is.

A megnyitón városunk két alpolgármestere, A. Szabó László és Karaffa Attila mellett a közélet és a kultúra számos képviselője is tiszteletét tette.

A dunaszerdahelyi csoportokat közvetlenül a megnyitó után láthatta a nagyközönség, következő előadásaikkal:

– A császárnő új ruhája (színpadi játék), előadta a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Művelődési Központ és a Csemadok Vámbéry Ármin Városi Szervezetének Fókusz Gyermekszínpada, rendezte Jarábik Gabriella és Kuklis Katalin,

– Unalom a köbön (szerkesztett játék), előadta a dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola Új Hullám Színjátszó Csoportja, rendezte Sziklai „Sziki” Krisztina és Madocsai Kardos Klaudia,

– Csupaszív királyfi (bábmese), előadta a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Magyar Tannyelvű Alapiskola Virgoncok Bábcsoportja, rendezte Csiffári Renáta és a 

– Nyakigláb, Csupaháj, Málészáj (bábmese), előadta a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ Gézengúzok Bábcsoportja, rendezte Csörgei Tünde.

Bővebb képgalériánkat, Nagy Attila felvételeit itt tekinthetik meg.

Ezt már olvasta?

Cookies