Az emléknap megtartását a Magyar Köztársaság Országgyűlésének 2000. június 13-án elfogadott 58/2000. (VI. 16.) sz. határozata rendelte el Magyarországon, s ennek értelmében a magyarországi középfokú oktatási intézményekben minden év február 25-én tartják a kommunizmus áldozatainak emléknapját. Ehhez csatlakozott Dunaszerdahely városa is, amikor emléknapjait összeállította.
1947-ben ezen a napon a kommunistákkal szembeni kiállása miatt a szovjet hatóságok letartóztatták és a Szovjetunióba hurcolták Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt (FKGP) főtitkárát, ahol nyolc évet töltött fogságban, először a Gulagon, majd 1951. szeptember 25-től az Állambiztonsági Minisztérium moszkvai központi börtönében.
Kelet-Közép-Európában az éhínségben, kényszermunkatáborban vagy kivégzés által elhunyt áldozatok száma eléri az egymilliót, de a rendszer áldozata az is, akit börtönbe zártak, vallattak, kínoztak, megbélyegeztek, akit csoport- vagy vallási hovatartozása miatt üldöztek, vagyis mindenki, akit a szabad cselekvés és választás lehetőségétől megfosztottak, testileg és lelkileg megnyomorítottak.
Dunaszerdahelyen a városháza mellett 2006. október 31-én avatták fel a diktatúrák áldozatainak emlékére emelt emlékművet, az 1956-os forradalom 50. évfordulójának alkalmából.
Ezt már olvasta?
Megoldódtak az elektronikus receptekkel kapcsolatos problémák
Január 10-től ismét felírható elektronikus úton az...