
A megnyitón dr. Nagy Márton, a pozsonyi magyar nagykövetség beosztott diplomatája köszöntötte elsőként a verőfényes napsütésben összegyült tömeget, kifejezve az örömét, hogy milyen sokan összegyűltek a jeles eseményen, és méltatta Dunaszerdahely pezsgő közösségi és sportéletét. Elmondta, hogy bár a városban korábban inkább a kézilabda, labdarúgás és küzdősportok kapcsán érdeklődött, most először vesz részt lovassporttal kapcsolatos rendezvényen. Beszédében kiemelte a magyarság történelmi lovas hagyományait, a huszárság nemzetközi hatását. Végül a szónok gróf Széchenyi István példáját emelte ki, aki a lovassportot a közösségi élet fórumává tette.
„Gondoljunk most a legnagyobb magyarra, gróf Széchenyi Istvánra, aki megteremtette Magyarországon a lovassportot, és azért teremtette meg, hogy összejárjunk, a közösségek egymással találkozzanak, megvitassák a személyes, családi közügyeket, az országos politikát, hogy legyen egy fóruma, egy méltó fóruma a közéleti diskurzusnak, a beszélgetéseknek. Úgyhogy én ennek a békés diskurzusnak, a gazdag hagyományoknak a szellemében kívánok minden kedves kilátogatónak jó szórakozást, a versenyzőknek sportszerű versenyt, jó eredményeket, izgalmas futamokat és a szervezőknek pedig kívánom, hogy a jövőben is hosszú éveken át még ugyanilyen lelkesedéssel, ugyanilyen színvonalon meg tudják rendezni ezt a Felvidéki Vágtát” – foglamazott.
A házigazda Dunaszerdahely város nevében Hájos Zoltán polgármester üdvözölte az eseményen megjelenőket, kiemelve, hogy a rendezvény nem politikai jellegű, hanem kulturális és sportesemény, amely a lovassportra épül. Hangsúlyozta, hogy a verseny nemcsak a lovasok, hanem az őket képviselő települések megmérettetése is, hiszen a győztesek Szilvásváradon, a Nemzeti Vágtán képviselhetik a Felvidéket.
„Remélem azt, hogy akik nagyon sokan kilátogatnak ma, jól fogják magukat érezni, tudják a lovasokat buzdítani, és bízom benne, hogy balesetmentes lesz a rendezvény és valóban a legjobbak fognak itt győzni.”
Az előfutamok a megnyitót követően kezdődtek, három kategóriában összesen 18 lovas állt rajthoz.
A Huszárgyerek Vágtában hat fiatal versenyző mérte össze tudását: Györödi Anasztázia (Dunaszerdahely), Kevezda Kinga (Somorja), Molnár Borbála (Bős), Baranyovics Zoltán (Nyárasd), Nagy Zoé Klára (Nádszeg) és Horváth Evelin (Szentmihályfa) képviselték településüket.
Ezt követték a felnőttek előfutamai a IX. Felvidéki Vágtán, ahol kilenc lovas sorakozott fel a startvonalnál: Pőthe Zoltán (Dunaszerdahely), Baranyovics Blanka (Nyárasd), Pőthe Laura (Csallóközcsütörtök), Bogdány Anton (Sókszelőce), Szelle Tibor (Nagyabony), Valacsai Zoé (Nagyszarva), Szilvási László (Patonyrét), Bogár Miklós (Somorja) és Komlós László (Királyrév).
A délután folyamán a Kishuszár Vágta fiatal tehetségei következtek: Kohút Linda (Dunaszerdahely), Bogár Sofia (Somorja) és Mórocz Lilien (Egyházkarcsa) mutatták meg, mit tudnak a nyeregben.
A lovasversenyek mellett gazdag kulturális és zenei program is színesítette a rendezvényt. A gyermekeket 11 órától Kalap Jakab koncertje szórakoztatta, amely során bábokkal és zenével meséltek a világ fontos dolgairól. A délutáni órákban a Nemzeti Lovas Színház sztárjai – Pintér Tibor, Mohácsi Márk, Ilyés Jenifer és Gazdik Dávid – musicalslágereket adtak elő lóháton, különleges színházi élményt varázsolva a szabad ég alá.
A koncertek sora folytatódott: a Cornfield Kids countryzenekar, majd a Felsőszeli Mátyus Néptáncműhely lépett fel, és a Bíró Kert Lovas Központ által bemutatott honfoglalás kori harci jelenetek kápráztatták el a látogatókat. A döntők után, 19 órától ünnepélyes eredményhirdetés következett. Összesen két huszargyerek, két kishuszar és négy felnőtt jutott tovább a szilvásváradi Nemzeti Vágtára.
A Huszárgyerek Vágtán Molnár Borbála, Bős lovasa győzött Holdfény nevű lovával, így ő, és a szentmihályfai Horváth Evelin jut el a Nemzeti Vágtára. A Kishuszár Vágta elsőségét a dunaszerdahelyi Kohut Linda szerezte meg Bronson Boy nyergében, mellette még az egyházkarcsai Mórocz Lilien jutott tovább. A felnőttek versenyében Pőthe Laura, Csallóközcsütörtök képviseletében diadalmaskodott Teresian nevű lovával, míg édesapja, a Dunaszerdahely színeiben induló Pőthe Zoltán lett a második. Mellettük ugyancsak kijut a magyar nagydöntőbe a Somorja színeiben versenyző Bogár Miklós, illetve a negyedikként befutó Baranyovics Blanka. Ők képviselik tehát majd a Felvidéket a Nemzeti Vágtán, Szilvásváradon.
Az ünnepélyes eredményhirdetésen Medveczky Balázs, a Hunyadi-sorozat sztárja is színpadra állt. Az est csúcspontját pedig már az esti nagykoncert adta, ahol a legendás Neoton Família idézte meg az ’70-es és ’80-as évek slágereit egy látványos színpadi show keretében, majd Metzker Viki, Pixa és Koósz Milán pörgették a lemezeket egy fergeteges záróbulin.
A rendezvény egésznapos kikapcsolódást kínált: kézműves vásár, helyi ízek utcája, gasztronómiai sátrak, valamint gyermekprogramok, játékok és interaktív foglalkozások tették teljessé az élményt. A szervezők idén is gondoltak a kényelmes megközelítésre: a Vágtabusz egész nap ingyenesen szállította a látogatókat a helyszínre. A Felvidéki Vágta nem csupán verseny volt, hanem közösségi ünnep is – a lovak és lovasaik küzdelmein túl az összetartozás és a hagyományok iránti tisztelet is középpontba került. A dunaszerdahelyi városvezetés és a szervezők célja az volt, hogy minden korosztály megtalálja a számára kedves programot, és felejthetetlen élményekkel gazdagodjon. A belépés is maradt díjmentes volt – a sikabonyi reptér így július 5-én ismét a Felvidék legnagyobb lovas ünnepének adott otthont.
(nagy)
Ezt már olvasta?

Kik az újabb fellépők a 43. Csallóközi Vásárban? Mutatjuk!
Korábban beharangoztuk a 43. Csallóközi Vásár két biztos...

Több támogatás összege lesz magasabb júliustól
Július 1-jétől emelkedik a létminimum Szlovákiában,...