Back to top

A külföldi utazási és munkaajánlatok megbízhatóságáról tanácsos alaposan meggyőződni

Publikálva: 2024, július 14 - 06:55
Minden külföldi utazási, munka- és nyelvtanfolyam-ajánlat hitelességéről ajánlatos előre meggyőződni. Az emberkereskedők áldozatait ugyanis sok esetben ilyen ajánlatokkal csalják lépre, s ennek a veszélye a nyári időszakban mindig nagyobb, hívta fel a figyelmet a TASR hírügynökségnek nyilatkozva a Belügyminisztérium szóvivője, Matej Neumann.
A külföldi utazási és munkaajánlatok megbízhatóságáról tanácsos alaposan meggyőződni

A Munka-, Szociális és Családügyi Központ honlapja segít a külföldi állásajánlatok ellenőrzésében. A minisztérium az Európai Foglalkoztatási Szolgáltatások Eures.sk portálját is ajánlja erre a célra. „Ha nem biztos benne, vagy úgy érzi, hogy embercsempészettel kapcsolatos hamis állásajánlatról van szó, hívja az Emberkereskedelem Elleni Küzdelem Országos Segélyvonalát a 0800 800 818-as telefonszámon” – tanácsolja Neumann.

Mindenképpen érdemes utánanézni az ilyen ajánlatoknak, különösen ha gyanúsan magas fizetéssel kecsegtetnek.

A csalókat leleplezheti, ha nincs feltüntetve az ajánlattevő közelebbi meghatározása, vagy az elérhetősége. A vélemények ellenőrzése is segíthet.
A legfontosabb, hogy még a külföldre indulás előtt ellenőrizzük az összes információt.

A Belügyminisztérium azt javasolja, hogy csak olyan nyelven megfogalmazott munkaszerződést írjunk alá, melyet értünk.

„A szerződésnek tartalmaznia kell a munkáltató nevét és címét, a leendő munkahely címét, a munkaköri leírást, a díjazás összegét, a szállásfeltételeket és a munkaviszony időtartamát” – mutatott rá a szóvivő. Azt is javasolja, hogy ne vállaljunk illegális munkát és csak akkor utazzunk, ha minden dokumentum alá van írva, és a munkavállaló megkapta a munkavállalási engedélyt és a vízumot.

Külföldi tartózkodásnál magunknál kell tartanunk az iratainkat, melyeket semmi esetre se adjunk ki a kezünkből. A belügyminisztérium azt tanácsolja, hogy készítsünk róluk fizikai és elektronikus másolatokat is. Ezek egy példányát hagyjuk itthon a hozzátartozóinknál, a másikat pedig tartsuk magunknál, s arról ne szóljunk senkinek. „A másolatot magunk készítsük, az eredeti okmányainkat pedig soha ne adjuk oda másnak” – hangsúlyozta Neumann.

A minisztérium javasolja továbbá, hogy minden utazásra vigyünk magunkkal elegendő készpénzt vagy bankkártyát. A pénz segíthet a vészhelyzetben történő hazautazásban is.

Érdemes megjegyezni az adott országban működő szlovák külképviselet telefonszámát, melynek dolgozói vészhelyzetben segíthetnek a bajbajutottakon.

Ha valaki fenyegetve érzi magát, vagy embercsempészek áldozata lett, fontos, hogy figyelje meg a környezetét – jegyezze meg az utcák, éttermek nevét vagy a jellegzetes épületeket. Fontos nyomravezető lehet az elkövető személyleírása, hozzávetőleges magassága, hajszíne, tetoválásai, jellegzetes ismertetőjegyei. „Ha az áldozatnak sikerül megszöknie, keresse meg a legközelebbi rendőrőrsöt, bármely hivatalt, nagykövetséget vagy kórházat” – tette hozzá Neumann.

(NZS/Felvidék.ma/teraz.sk)

Ezt már olvasta?

Címkék: utazás
Cookies