„Amennyiben a vállalkozásuk során nem volt ilyen jellegű tapasztaltuk Szlovákiában, ezt a tényt világosan rögzíteniük kellene"- közölte a kormányfő, miután május 22-én találkozott 14 külföldi nagyberuházót képviselő cégvezetővel. A megbeszélésen megvitatták a szlovákiai vállalkozási feltételek minőségét és a cégek tapasztalatait a beruházásuk során végzett folyamtok átláthatóságáról.
A kormányfő a megbeszélést követő sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy azok a cégek, melyek úgy döntöttek, hogy Szlovákiában fognak beruházni, nemcsak a kormány által jóváhagyott beruházási ösztönzőkért folyamodnak, hanem támogatási kérelmükkel ugyanúgy megkeresik a helyi, vagy a megyei önkormányzatokat.
„Azzal a kéréssel fordultam a külföldi beruházókat képviselő vezetők felé, hogy nyilatkozzanak, találkoztak-e bárminemű olyan viselkedéssel, amely korrupt, vagy nem transzparens magatartásra utalt volna. Egyetlen egy vezető sem jelzett ilyen jellegű észlelést nekem" – állapította meg Fico. Hozzátette, hogy a cégektől elvárja, hogy azok érdekeltek legyenek a transzparens szlovákiai környezet alakításában, és ezt az együttműködési szándéknyilatkozatban deklarálják majd.
„A résztvevőinek holnap megküldöm a mai tárgyalásunk jegyzőkönyvét, s főleg felkínálom számukra annak a formáját, hogyan tudnak majd állást foglalni a szlovákiai átláthatóság kérdésében" – részletezte a kormányfő.
A találkozó másik kiemelt témája a képzett munkaerő biztosítása volt. „Megegyeztünk abban, hogy jelenleg mintegy 40-50 ezer képzett munkaerőre lenne szükség, ezek hiányoznak a munkaerőpiacról. A kormány a cégek erős nyomás alatt van, hogy engedélyezzük a külföldi munkaerő munkavállalását az országban. Figyelmünket most a duális képzésre összpontosítjuk, valamint a munkaerő mobilitására, mert ez ma Szlovákiában nagyon alacsony. Foglakozunk a dolgozók elszállásolásával, valamint az alkalmazottak újszerű foglakoztatásának a lehetőségével.
A találkozón megvitatták a kutatás és a fejlesztés támogatásának lehetőségeit. Fico szerint Szlovákia továbbra is vonzó beruházási célpont. Amennyiben a jövőben a potenciális beruházók kormánytámogatást kérnek majd, a kabinet elsősorban a kutatás és fejlesztés területét fogja preferálni. „Addig, míg ma a kutatásba és a fejlesztésbe fektetett egy euró fejébe 1,25 euró a leírható adó, 2018. január 1-től ez összeg 2 euróra emelkedik"- jelentette be a kormányfő.
A kormány képviselői a beruházókkal a szlovákiai beszállítók minél szélesebb körű bevonásáról is tárgyaltak. „A külföldi beruházókkal olyan rendszerben gondolkodunk, amely garantálni fogja a szlovákiai beszállítók minél szélesebb körű bekapcsolását a termelési láncukba" – vázolta Fico.
A kormány szeretné bevonni a szlovákiai vállalkozói környezet javításáról zajló vitába az országban működő vállalkozók és munkaadók érdekképviseletét tömörítő szervezeteket. A közös megbeszélések a Szolidaritási és fejlesztési tanács (Rada solidarity a rozvoja) keretei között fognak zajlani, amely a kormány és szakmai szervezetek párbeszédjének a platformja.
Forrás: gazdasag.sk
Ezt már olvasta?
2025-ben is keresik a felvidéki magyar női példaképeket
A Femine Fortis – Erős Nők polgári társulás tizedik...