Back to top

Középpontban a lelki egészség

Publikálva: 2024, október 19 - 14:06
A lelki egészség világnapja alkalmából a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ), a Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) és a Felvidéki Lelki Elsősegély Telefonszolgálat (FLET) régiós szakmai találkozót, konferenciát szervezett október 19-én a Csallóközi Múzeum kiállítócsarnokában.
Középpontban a lelki egészség

A konferencia előtt a résztvevők néma főhajtással megemlékeztek a napokban elhunyt Potápi Árpád Jánosról, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkáráról.

A lelki egészség megőrzésének kihívásai a XXI. században című konferenciát lényegében a nyugat-magyarországi régió lelki elsősegély telefonszolgálatainak a vezetői és az önkéntesei számára szervezték, fogalmazott az esemény kapcsán Hideghéthy Andrea, a Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) vezetője. 

„Az önkéntesek a saját lelki erejükből, idejükből veszik fel a telefont és segítenek annak a hívó félnek, aki borúsabban látja a napjait. Szüksége van az önkénteseknek arra is, hogy feltöltődjenek, akár szakmailag, akár a társas kapcsolatok által, akár azzal, hogy megismerkednek más szolgálatok működési területeivel”

– tette hozzá a SZAKC vezetője, utalva arra is, hogy a konferenciát a lelki egészség világnapjához kapcsolódóan október hónapban szervezték, hogy ezáltal is támogassák az önkénteseket. 

A szakmai napot Hájos Zoltán, Dunaszerdahely város polgármestere nyitotta meg. 

„Dunaszerdahely városa már harmadik éve tagja az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesületének. Ennek tevékenységébe bekapcsolódva egyik célunk, hogy lakosaink számára olyan lehetőségeket kínáljunk, és olyan lehetőségeket teremtsünk városunkban, hogy jó legyen itt élni”

– jelezte a városvezető.

„Az a szolgálat, amit önök felvállaltak (...), s amit a telefonszolgálat segítségével a megviselt lelki békéjű embertársainkért (...) nálunk a Szövetség a Közös Célokért társulás felvállalt, rendkívüli”

– utalt a telefonszolgálat munkájára Hájos Zoltán. 

„Bízom benne, hogy ez a konferencia is hozzá tud járulni ahhoz, hogy egymással meg tudják majd osztani azokat a szakmai tapasztalatokat, melyeket munkájuk során megszereztek, és bizonyára a lakosok, akik hívják majd az itteni vonalakat, valóban megnyugvásra lelhetnek. Köszönöm mindnyájuknak ezt a nagy empátiából adódó munkájukat!”

– összegezte Dunaszerdahely polgármestere. 

Dudás Erika, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének (LESZ) elnöke is köszöntötte a konferencia résztvevőit.

„Ez a tanácskozás is, amelyet a lelki egészség világnapja alkalmából szerveztünk, egy kiemelkedő esemény szövetségünk számára. Magyarország mellett a Kárpát-medence több országában működik magyar nyelven lelki elsősegély szolgálat, jelenleg 29 tagszervezetünk van, itt Felvidéken, Dunaszerdahelyen is”

– jelezte Dudás Erika, aki elmondta azt is, hogy mintegy félezer önkéntesük fogadja a hívásokat, valamint öt levelezőrendszeren keresztül válaszolnak az e-mailes megkeresésekre. Őket egy elfogadott, egységesített vizsgarendszer segítségével válogatják ki. 

A megjelenteket Hideghéthy Andrea, a Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) vezetője is üdvözölte. 

„Ez egy olyan nap, amikor ünnepeljük az önkéntes telefonos ügyelőinket, amikor megbecsülésünket tudjuk kifejezni munkátok, elhivatottságotok és emberi érzékenységetek iránt. Köszönjük, hogy vállaljátok a segítségnyújtásnak ez a nemes formáját és a saját belső harmóniátokból, megértő hallgatásotokból, értékes időtökből adományoztok olyan embereknek, akik sötétebbnek látják és élik meg napjaikat.

A feltöltődésre, a jó társaságra, a közösségben való élményekkel való feltöltődésre, a rendszeres szakmai megerősítésre azonban tudjuk, hogy nektek is szükségetek van. Ezért gyűltünk ma össze, itt Dunaszerdahelyen, ahol a Felvidéki Lelki Elsősegély Telefonszolgálat 2016-ban először megkezdte működését, majd 2019-ben megalakult a szolgálatunk és ügyelőink itt ebből a városból végzik azóta is szolgálatukat”

– mondta el a SZAKC irányítója. 

„Tettük és tesszük ezt a LESZ szakmai irányításával” – fűzte hozzá Hideghéthy Andrea.

„Hiszen a szolgálatot működtető Szövetség a Közös Célokért társulás 2001 es megalapítása óta a hálózatok építésében, azokhoz való csatlakozásban fogalmazta meg erőforrásait. 

Így amikor Búza Domonkos felkért a szolgálat megszervezésére örömmel csatlakoztunk a megvalósításhoz, azonban tudtuk, hogy nagy kihívás is lesz számunkra. Ezért számos felvidéki szakmai tekintély tanácsát kértük ki és ezekre, illetve a LESZ szakmai irányítására alapozva építettük fel a Felvidéki Lelki Elsősegély Szolgálatot. Azóta több toborzás és kiképzés történt, szeretnénk a bővítést akár az új ügyelők bevonásával, akár további szolgálatok felállításával megvalósítani.

Köszönöm mindenkinek, aki hozzájárult és mai hozzájárul a szolgálatunk sikeres működéséhez. Az itt jelenlévők közül két nevet szeretnék említeni, az egyik dr. Varga Gábor, a másik pedig a LESZ jelenlegi elnökasszonya Dudás Erika, aki valóban mindent megtesz annak érdekébe, hogy szakmailag, erkölcsileg, ha lehet anyagilag is támogasson minket. Azonban leginkább kedves, törődő személyiségét köszönöm, azt hogy a napsütésből mindig tud adni a körülötte lévőknek”

– összegezte gondolatait Hideghéthy, aki végül a Csallóközi Múzeumban látható fotókiállítást is bemutatta a jelenlévőknek.

Ezt követően Hal Melinda klinikai szakpszichológus beszélt a mentális egészségről, arról, milyen élettani hatásai vannak, illetve miképp vehetjük észre a romló mentális egészséget a családtagjainkon, magunkon vagy a gyermekeinken

Dr. Varga Gábor pszichiáter pedig a lelki elsősegély telefonszolgálatok szerepét emelte ki, a lelki egészség védelmében.

A konferencia keretében Dudás Erika, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének elnöke a kiemelkedő önkénteseket díjazta, majd a programot Strédl Terézia gyógypedagógusnak a mentális egészségre veszélyt jelentő dolgokat mutatta be, elemezve azokat a férfi, a nő, a fiatal, illetve a gyerek esetében is, majd Kása Ildikó gyógypedagógus a mentálisan sérült gyerekek szüleinek lelki kiszolgáltatottságáról, rámutatva, milyen támogatásra is van szükségük és hogyan tudnak a segítő szakemberek, önkéntesek reagálni a szülők e szükségleteire. Végül Balogh Ildikó, a Felvidéki Lelki Elsősegély Telefonszolgálat vezetője a felvidéki szolgálatot mutatta be a konferencia közönségének.

(nagy)

Ezt már olvasta?

Cookies