Hozzátette: az említett összegből 1 millió eurót a mezőgazdasági tárca adja, a többi 2,5 millió eurót a pénzügyi tárca nyújtja, mert az államháztartás eredményei jobbak lettek a vártnál. Gabriela Matečná mezőgazdasági miniszter elmondta, hogy kártérítést azok a gyümölcstermelők kaphatnak, akik a termelést már 2013-tól végzik, és az egyes gyümölcsfajtáknál az átlagos terméshozamnak legalább a 30 százalékát érték el. Megjegyezte, hogy az agrártárca keresi módszert és az eszközöket, amivel meg lehetne előzni a hasonló fagykárokat.
A mezőgazdasági minisztérium a gyümölcsöskertek nyilvántartásában gyűjti majd adatokat a termelőktől. „Ezek az adatok segítenek abban, hogy a jövőben megbirkózzunk a klimatikus változásokkal, amelyek nemcsak a mezőgazdászokat, hanem a borászokat is fenyegetik. Úgy kell megszerveznünk az adatgyűjtést, hogy tudjuk, hol vannak például „fagykatlanok", vagyis ahol nem kedvezőek a feltételek gyümölcsfa, vagy szőlőt ültéshez. A begyűjtött adatokat nemcsak a gyümölcstermelőkkel kapcsoljuk majd össze, hanem a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet adataival is. Az így rögzített adatok a jövőben segítenek pontosabban megjósolni, hol van a legnagyobb fagyveszély" – pontosított Matečná.
Marián Varga, a Szlovákiai Gyümölcstermesztők Uniójának (OÚSR) elnöke szerint a fagyok a szlovák gyümölcstermelőknek több mint 16 millió euró kárt okoztak. „Kértük, és vártuk a pénzügyi segítséget, amit 5 millió euróra becsültünk. A most bejelentett kártalanításért is nagyon hálásak vagyunk. A mi feladatunk nem az, hogy pénzt kéregessünk, hanem az, hogy a gyümölcsöskertekben gyümölcsöt és zöldséget termeljünk, lehetőleg nyereségesen" – nyilatkozta Varga.
Az agrártárca szerint a gyümölcsöskertek nyilvántartásának aktualizálását a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Vizsgálati Intézet (ÚKSÚP) végzi. Információkat gyűjt és rendszerez a kárt szenvedett gyümölcstermesztőkről, a gyümölcsösökről - azok területéről és a technológiai állapotukról.
2016-ban a szokatlan fagyok jelentős károkat okoztak 158 gyümölcstermesztő 2800 hektárnyi gyümölcsöskertjében. Elsősorban az alma-, körte-, őszibarack-, sárgabarack-, szilva- és cseresznyeültetvények károsodtak. Az agrárium becslései szerint a legtöbbet termesztett gyümölcsök esetében a hektárhozam az előző évhez képest nagymértékben csökkent, például a körtefák esetében 40 százalékkal, az almafák esetében már több mint 50 százalékkal.
Forrás: gazdasag.sk
Ezt már olvasta?
![A feljelentés ellenére marad felvidéki a vágta](https://dunaszerdahelyi.sk/files/styles/90x65/public/images/article/2025/feb/1/01-rov_5061-kell-01-enhanced-nr-4014.jpg?itok=2GRSu7Gh)
A feljelentés ellenére marad felvidéki a vágta
A Szlovák Értelmiségiek Szövetsége feljelentette Hájos...