Az anyasági támogatás esetén a kérelem benyújtására a gyermek 6 hónapos koráig van lehetőség. Az anyasági támogatás összege 64 125 forint, pozitív elbírálás esetén ennek megfelelő összegű eurót utalnak az édesanya számlájára.
A fiatalok életkezdési támogatása 42 500 forint, amely a gyermek részére nyitott életkezdési letéti számlán kerül jóváírásra és minden évben az inflációval megegyező mértékkel kamatozik. A letéti számlán lévő összeget a fiatal a 18. életévének betöltését követően jogosult felvenni.
A kérelmezés elsődleges feltétele, hogy a szülőknek és az újszülött gyermeknek a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény alapján kiadott Magyar igazolvánnyal (MIG) kell rendelkezniük.
A MIG ügyintézésre a Szövetség a Közös Célokért társulás irodáiban van lehetőség. A társulás munkatársai az ügyfeleket a MIG ügyintézése mellett a Köldökzsinór program igénylésének folyamatáról is tájékoztatják.
A Magyar igazolvány kérelmezéséhez szükséges:
- minden kérelemhez standard méretű igazolványkép (32×45 mm ), a házilag gyártott fotó nem elfogadható,
- a szülőknek: személyazonossági igazolvány,
- a gyermek születési anyakönyvi kivonatának a fénymásolata,
- Magyar hozzátartozói igazolvány esetén a házassági levél fénymásolata.
Az adatlapok és meghatalmazások kitöltése a magyar külképviseleteken vagy a
Szövetség a Közös Célokért területi irodáiban (www.szakc.sk) történik.
Az érdeklődők az irodák elérhetőségeiről és a fogadóórákról a társulás honlapján, a www.szakc.sk oldalon részletes információt kapnak. Javasoljuk az ügyfeleknek az előzetes telefonos egyeztetést a lakóhelyükhöz legközelebbi iroda munkatársával.
A kérelmezők visszajelzése alapján elmondták, hogy az ügyintézési folyamatot a koronavírus miatti korlátozások bevezetése ugyan hátráltatta, az ügyfelek mégis a támogatások megérkezéséről informálták a SZAKC munkatársait.
A Kopp Mária Intézet tájékoztatása szerint az eddig beérkezett támogatások csaknem kétharmadát a Kárpát-medencében élők vették igénybe, azon belül is 70 százalékuk Erdélyben, 15 százalékuk a Vajdaságban, 9 százalékuk Kárpátalján, 6 százalékuk pedig a Felvidéken.
A bevezetés óta összesen 22 340 külhoni magyar család igényelte az anyasági támogatást és 19 289-en kérték az életkezdési letéti számla megnyitását gyermekük részére.
A Köldökzsinór programról, a külhonban született magyar nemzetiségű gyermekek után járó családtámogatásokról további, részletes információkat a www.csalad.hu oldalon kereshetnek.
Fontos információ, hogy a SZAKC az ügyintézési folyamatot segíti, az anyasági támogatással kapcsolatos eljárásban a Magyar Államkincstár Központja jár el, és határozatban dönt a kérelemről, majd a döntést követően levélben értesíti a szülőket.
forrás: SZAKC
Ezt már olvasta?
Mindenszentek és halottak napjának népi hiedelmei Csallóközben
November elsején ünnepli az egyház azokat a szenteket,...