A januártól esedékes 11,8 százalékos emelés az 518 eurós átlagnyugdíj esetében több mint 61 eurós havi növekedést jelent.
A nyugdíjak minden évben a fogyasztói árak első féléves évközi emelkedésének mértékében, amit ún. nyugdíjas inflációnak is neveznek, nőnek. Ezt a Statisztikai Hivatal határozza meg. Idén pedig rég nem látott mértékben emelkedtek az árak, emiatt lett két számjegyű a nyugdíjemelés mértéke is.
A nyugdíjemelést ezúttal sem kell kérvényezni, a Szociális Biztosító automatikusan már ilyen összegben fizeti ki a januárban esedékes nyugdíjakat. Erről az érintettek írásos határozatot is kapnak.
Ha az öregségi nyugdíj összege a valorizáció után alacsonyabb, mint minimálnyugdíjé, a Szociális Biztosító a nyugdíj összegét a minimálnyugdíjéra emeli. Mivel ennek összege 2023. január 1-től nem változik, a nyugdíjas ugyanazt az összeget fogja kapni, mint eddig.
Ha nyugdíj összege a valorizáció után magasabbra jön ki, mint a minimálnyugdíjé, megszűnik a jogosultság a minimálnyugdíjra és az érintett személy a jövőben már ezt a magasabb összeget fogja kapni havonta, vagyis nyugdíja emelkedik. Egyszerűen szólva, akik ebbe a kategóriába tartoznak, szintén jóljárnak.
A nyugdíjemelésen kívül az idősek ősszel az ún. szülői bónuszra is számíthatnak, melyet a biztosító idén még egy összegben fizeti ki nekik, később ezt már a havi nyugdíjukhoz fogják kapni.
A szülői bónuszt a dolgozó gyermek havi elvezetéseiből fizetik ki az időseknek. Általánosságban elmondható, minél több aktív kereső, vagy minél jobban kereső gyermeke van a nyugdíjasnak, annál több bónuszra számíthat. A nyugdíja tehát havonta több tíz euróval emelkedhet.
A csaknem tizenkét százalékos nyugdíjemelés a szülői bónusszal együtt végre komolyabb nyugdíjemelést eredményezhet.
ma7 | B. Vida Júlia / cas.sk
Ezt már olvasta?
A hétvégén késhetnek a Leo Express járatai
A Pozsony–Komárom vonalon közlekedő Leo Express hétvégi ...