A festménykiállításon a Csallóközi Múzeum részéről Bevilagua Olga köszöntötte a megjelenteket, majd a szép számmal egybegyűlt közönség Rácz Viktóriától előbb egy a tárlathoz illő Zirig Árpád versrészlet hallgathatott meg, majd Zirig Árpád író, költő mutatta be barátja, Preizinger Mihály kiállítását.
„Szolíd puritánsága megóvta a csörtető zajongásoktól, a csendes, meditáló, szemlélődő magány inkább volt a kedvére való. Alkotásai a kezdetektől mentesek voltak a hivalkodásoktól, megtorpanásai, elcsitulásai avatták a képeit emberivé, meghatóan rokonszenvessé” – mondta Zirig, majd hozzátette: „A hosszú út, amely a függetlenedés és a saját emberi énjének a kialakításához vezetett, avatta őt hiteles alkotóvá.”
A szülőföld iránti odaadó szeretet tükröződik vissza a képeken, ami nem is csoda, hiszen Zirig Árpád szerint azok fő „ihletője a szülőföld, az erőt adó Csallóköz. Itt leli meg a világból rámosolygó szépséget, itt nyer értelmet visszafogott alkotói egyénisége. Nem a vihart, nem a harsányságot hömpölyögteti ki a szívéből, nem kíván bukfencet vetve sorsfordító irányzatok képviselője lenni, de embersége és becsületes munkába vetett hite nagyszerű képek megalkotására kötelezi.”
________________________________
Preizinger Mihály Dunaszerdahelyen született – saját bevallása szerint nem készült festőművésznek, de az édesapjától örökölt tehetsége már kisgyermekkorában jelentkezett. Később Pozsonyban Bacsák József festőművésznél tanult, majd Chovan Lóránttól, később pedig Bartha Gyula emberi és művészi habitusa volt rá jelentős hatással.
Ezt már olvasta?
Dunaszerdahely város fotókrónikája – új kiadvány jelenik meg településünkről
Nagy Attila helytörténész Fénnyel írva – Dunaszerdahely...