Győr és Dunaszerdahely között régóta aktív települési kapcsolatok voltak, és a két önkormányzat – a kultúra, a művészetek, a turizmus, a sport és a gazdasági együttműködések, mint fő kooperációs területek rögzítésével - a határokon átívelő kapcsolatok további fellendítésének célját 2021-ben testvérvárosi szerződés keretében formálisan is megerősítette. Jelen fejlesztéssel ezen tartalomban gazdag együttműködési rendszer újabb elemét kívánják a partnerek – kulturális értékeik, örökségük megőrzésével, megújításával - továbbfejleszteni.
A dunaszerdahelyi Vermes-villa jelenleg a Kortárs Magyar Galéria működésének nyújt méltó helyet. A fejlesztés keretében a leromlott állapotú műemlék épület külső és belső felületeinek renoválása, kinti nyílászáróinak cseréje, a fűtési rendszer modernizálása mellett a környező zöldterület, park is új arculatot kap.
A fejlesztés közösségépítő és helyteremtő tevékenységekkel járul hozzá a helyi identitás erősítéséhez, a helyi értékek megőrzéséhez, az életminőség javításához, továbbá a két település turisztikai vonzerejének növeléséhez. A beruházás eredményeként megújuló épületek – egyedülálló műemléki jellemvonásaik megőrzésével – olyan multifunkciós közösségi terekké válnak, melyek a jövőben a szellemi, kulturális örökség létrejötte és megóvása céljából találkozási helyet biztosítanak a helyi, térségi és határon túli művészek, alkotóközösségek megismerkedéséhez, közös művészi alkotómunkájához, egyben korszerű, környezeti szempontból fenntartható helyszínt, fórumot biztosítanak művészeti, kulturális, közösségépítő eseményeknek, kiállításoknak.
A Győr belvárosának történelmi jelentőségű területén található Magyar Ispita műemlék épülete, mely jelenleg elsősorban kortárs képzőművészeti kiállításoknak, tárlatoknak ad helyet, a helyi kulturális örökség fontos részét képezi. A leromlott állapotú épület a fejlesztés keretében mind kívülről, mind belülről újjászületik. Az épület elhasználódott külső homlokzati felületképzései, szoborfülkéi, homlokzati nyílászárói megújulnak, ezt követően kerülnek majd vissza a helyükre a restauráláson átesett szobrok. A korszerű belső burkolatokat kapott épületben új, látogatóbarát információs pult és ruhatár, az emeleten klimatizált kiállítási helyiségek várják majd a látogatókat.
A „smARTacross – Szlovák–magyar együttműködés a helyi művészeti és kulturális örökség megőrzése céljából” című, HUSK/2302/2.4/075 azonosítószámú projekt az keretében az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból valósul meg. A megítélt európai uniós támogatás teljes összege 1 160 000 euró, a hazai társfinanszírozás összege 196 500 euró. A magyar projektrész uniós támogatásának összege 600 000 euró, ehhez társul hazai társfinanszírozásként 112 500 euró. A szlovák projektrész támogatásának összege 560 000 euró, ehhez társul hazai társfinanszírozásként 84 000 euró. A projekt partnerek a megvalósításhoz 93 500 euró önerő biztosítását vállalták. A projekt tervezett befejezési dátuma 2026. május 31.
(sajtóhír)
Ezt már olvasta?
A nyugdíjasklub tagjait és a jubilánsokat is köszöntötték
Az idősek hónapja alkalmából a nyugdíjasklub tagjait és...
Elszállították a zöldhulladékot a kiskertes övezetekből
Szombaton elszállították az őszi zöldhulladékot a város...