Back to top

Hazai gyártású vonatokkal bővül a ZSSK flottája

Publikálva: 2017, április 10 - 15:33
A Szlovák Vasúttársaság (ZSSK) huszonegy dízelmotorvonat és öt személykocsi megépítésével bízta meg a ŽOS ruttkai üzemét.

A ZSSK és a ŽOS Vrútky között létrejött két megállapodás értéke dízelmotorvonatok esetében 77 millió euró, míg a személykocsik 9,45 millió euró értékben készülnek majd. A szerződés értelmében huszonegy darab 861-es sorozatú dízelmotorvonat készül, amelyek 2018-tól szállítják majd az utasokat Zólyom és Ruttka, valamint Zólyom és Fülek között.

A száznegyven kilométer per órás sebességre képes járművekből tizennégy kétrészes készül majd, melyek száztíz ülőhelyet biztosítanak az utasoknak. További hét darab háromrészes kivitelben kerül a forgalomba, melyeken százhatvan ülést lehet majd igénybe venni.

A két, egyenként 588 kilowatt teljesítményű MAN dízelmotorral hajtott szerelvények biztosítani fogják a napjainkban elvárt komfortszintet, lesz bennük légkondicionálás, wifi és 230 voltos hálózati csatlakozás.

A beruházást nagyrészt uniós forrásokból finanszírozzák. A 861-es sorozatú motorvonatokból a ŽOS ruttkai üzeme 2011 óta már harminc darabot gyártott a ZSSK részére. Az öt szóló másodosztályú személykocsi, százhatvan kilométer per órás sebességre lesz alkalmas. Az új személyvagonokat 2018 júliusától a távolsági forgalomban tervezi üzemeltetni a ZSSK.

A megállapodás egy további harminc személykocsira vonatkozó, 57,85 millió eurós értékű opciós lehívást is tartalmaz, mellyel a szóló kocsik beszerzésének az összértéke elérheti 67,3 millió eurót. A személykocsikat a saját költségvetéséből finanszírozza a vasúttársaság.

A ZSSK közbeszerzésére eredetileg négy gyártó is bejelentkezett, három ezek közül nem teljesítette a feltételeket, míg végül csak a ŽOS Vrútky maradt játékban. A cég Víťazoslav Morichoz, a volt SNS –es parlamenti képviselőhöz és családjához köthető, mára a ŽOS a szlovák nemzeti vasúttársaság udvari beszállítójává nőtte ki magát.

Forrás: gazdasag.sk

Ezt már olvasta?

Címkék: gazdaság, ekonomika
Cookies