Jelenlegi hely

Három ezüstsáv a dunaszerdahelyieknek!

Publikálva: 2017, június 2 - 13:10
A négynapos Duna Menti Tavasznak, a szlovákiai magyar gyermekek báb- és színjátszó fesztiváljának a díjkiosztóján három dunaszerdahelyi csapat ért el ezüstsávos minősítést.
Három ezüstsáv a dunaszerdahelyieknek!

A díjkiosztó előtt Arany János Buda halála című eposzát vitte sajátos és egyedi megoldásokkal színpadra Gál Tamás, akit Mester László zenéje kísért, majd következett a gyermekek által várt nagy finálé, ahol megtudhatták, hogy a zsűri miképp minősítette bábjátékukat, színpadi előadásukat.

Előbb a képzőművészeti kiállítás díjazottjait emelték ki, majd a Dusza István-díjat adták át.

„2017-ben a díjat egy olyan személy kapja, aki pedagógus is, író is, színjátszókört is vezet, de aki elsősorban: jó ember. Nagyon jó ember. És dolgos, mert a tehetsége szorgalommal társul. És halk szavú. Mert a tisztaság sohasem harsány” – jelezte rövid köszöntőjében Gazdag József.

A gyermekszínjátszó mozgalomban kifejtett több évtizedes áldozatkész munkájáért a 2017-es Dusza István-díjat ugyanis Tóth Anikónak, az Ipolysági Pongrácz Lajos Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Csillag-szóró Gyermekszínjátszó Csoport rendezőjének ítélték oda.

A gyerekek csoportjainak már a szakmai zsűri elnöke, Regős János, illetve a gyerekzsűri két tagja, Mészáros Bence és Mészáros Ágnes nyújtotta át az elismeréseket (az összes helyezés cikkünk alsó felében olvasható tételesen!).

Idén három dunaszerdahelyi csapat is ezüstsávos minősítést kapott.

A bábosok között a Dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ Gézengúzok Bábcsoportja a Varjútestvérek előadásáért (rendezte: Csörgei Tünde), valamint a szerkesztett játékok között az „újoncként” indult Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola Új Hullám Színjátszó Csoportja az Egy kerek nap előadásáért (rendezte: Madocsai Kardos Klaudia és Sziklai„Sziki” Krisztina), és a Dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ és a Csemadok Vámbéry Ármin Alapszervezete Fókusz Gyermekszínpada az Ez egy ilyen nap előadásáért (rendezte: Jarábik Gabriella és Kuklis Katalin) vehette át az elismerést.

A díjátadást követően a főszervező Huszár Lászlótól, a Szlovákiai Magyar Múvelődési Intézet igazgatójától kapta vissza a város kulcsait A. Szabó László alpolgármester.

„Köszönjük a Csemadok országos tanácsának, a Szlovákiai Magyar Múvelődési Intézetnek, s a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ minden dolgozójának, hogy idén is meghirdették, megszervezték és zökkenőmentesen lebonyolították a Duna Menti Tavaszt, lehetőséget teremtve ezzel a művészi és a társadalmi értékteremtésre. Szeretném megköszönni a zsűri munkáját, illetve külön köszönöm a sajtó munkatársainak is, hogy négy napon keresztül itt voltak és tudósítottak, vitték a a Duna Menti Tavasz jó hírét a világba. De ugyanígy köszönet illeti az egyes csoportok vezetőit, és nemkülönben tagjait. Kívánom, hogy jövőre veletek ugyanitt és ugyanígy találkozzunk. Dunaszerdahely Város Önkormányzata mindent megtesz azért, hogy ez a hagyomány ne szakadjon meg, hiszen a Duna Menti Tavasz a szívügyünk” – fogalmazott A. Szabó László.

Végül Huszár László a Csemadok országos tanácsa és a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet nevében meghirdette a következő, negyvenharmadik Duna Menti Tavasz seregszemlét.

Teljes képgalériánkat itt tekinthetik meg!

A teljes eredménylista pedig itt olvasható:

A képzőművészeti kiállítás díjazottjai:

I. kategória 1-4. évfolyam

Szilvási Eszter (Szenczi Molnár Albert Magyar Tannyelvű Alapiskola, Szenc)
Moore Emília (Szenczi Molnár Albert Magyar Tannyelvű Alapiskola, Szenc)
Varga Klaudia (Magyar Tannyelvű Alapiskola, Bély)
Molnár József (Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola, Tornalja)
Bertók Olivér (Munka Utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola, Komárom)

II. kategória 5-9. évfolyam

Holló Réka (Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola, Tornalja)
Mag Viktória (Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola, Tornalja)
Korpás Johanna (Szenczi Molnár Albert Magyar Tannyelvű Alapiskola, Szenc)
Šušla Szandra, Szenczi Molnár Albert Magyar Tannyelvű Alapiskola, Szenc)
Bóna Sára, Pongrácz Lajos Magyar Tannyelvű Alapiskola, Ság)

Dusza István díj (a DMT életműdíja):

N. Tóth Anikónak, az Ipolysági Pongrácz Lajos Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Csillag-szóró Gyermekszínjátszó Csoport rendezőjének, a gyermekszínjátszó mozgalomban kifejtett több évtizedes áldozatkész munkájáért (Lipcsey György Munkácsy díjas szobrászművész alkotása).

Tehetségdíj (a jövő évi fesztiválon való szereplés díja)

a Bátkai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Huncutkák Színjátszó Csoportjának, A büszke vár története c. mesejátékáért, a mesét rendezte Hencz Annamária

BÁBOSOK

BRONZSÁVOS MINŐSÍTÉS:

• a Felsővámosi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Tikiriki Bábcsoportjának A csillagszemű juhász előadásáért, rendezte: Rebro Ágota és Nagy Erzsébet

• a Diószegi Petőfi Sándor Alapiskola és Óvoda Diócska Bábcsoportjának A kis gömböc előadásáért, rendezte: Bréda Szilvia

EZÜSTSÁVOS MINŐSÍTÉS:

• a Gömörfalvai Alapiskola Harkácsi Pimpó Bábcsoportjának a Fény és árnyék, vagyis nem félünk a saját árnyékunktól előadásáért, rendezte: Dolinsky Irén, Vezér Klára és Csutor Vezér Zsófia

• a Feledi Szombathy Viktor Alapiskola Meseláda Bábcsoportjának a Köcsög Jankó előadásáért, rendezte: Makó Kovács Erika

• a Pozsonyeperjesi Községi Hivatal Ugri-Bugri Bábcsoportjának a Cirkusz előadásáért, rendezte: Ágh Erzsébet

• a Kisgéresi Alapiskola Mustármag Bábcsoportjának a Csillagj! előadásáért, rendezte: Blanár Gabriella, Furik Mária és Móricz Henrietta

• a Dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ Gézengúzok Bábcsoportjának a Varjútestvérek előadásáért, rendezte: Csörgei Tünde

ARANYSÁVOS MINŐSÍTÉS:

• a Galántai Kodály Zoltán Gimnázium Manócska Bábcsoportjának Az ostoba Emelja előadásáért, rendezte: Mészáros Andrea

• a Komáromi Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Tekergők Bábcsoportjának az Egy hangyányi mese előadásáért, rendezte: Izsák Katalin, Gazdag Nagy Anikó és Tóth Tibor

• az Ógyallai Magyar Tanítási Nyelvű Speciális Alapiskola Fityfiritty Bábcsoportjának az Elment a tyúk vándorolni előadásáért, rendezte: Bencsics Varga Mária

GYEREKZSŰRI DÍJA:

• a Galántai Kodály Zoltán Gimnázium Manócska Bábcsoportjának Az ostoba Emelja előadásáért, rendezte: Mészáros Andrea

SZERKESZTETT JÁTÉKOK

BRONZSÁVOS MINŐSÍTÉS:

• a Buzitai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Táncos Cipellők Színjátszó Csoportjának az Árulkodó kendő előadásáért, rendezte: Ádám Csilla

• a Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium Iglice Színjátszó Csoportjának a Lelkünk háza előadásáért, rendezte: Ráczné Birtók Erzsébet

• a Marcelházai Magyar Tannyelvű Alapiskola Napsugár Hagyományőrző Csoportjának a Gyertek gyerekek iskolába! előadásáért, rendezte: Poništ Tünde

EZÜSTSÁVOS MINŐSÍTÉS:

• a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola Új Hullám Színjátszó Csoportjának az Egy kerek nap előadásáért, rendezte: Madocsai Kardos Klaudia és Sziklai “Sziki”Krisztina

• a Dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ és a Csemadok Vámbéry Ármin Alapszervezete Fókusz Gyermekszínpadának az Ez egy ilyen nap előadásáért, rendezte: Jarábik Gabriella és Kuklis Katalin

• a Tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola Galiba Gyermekcsoportjának a Fütyül a masina előadásáért, rendezte: Pierzchala Mária, Szászi Edina és Székely Zsuzsa

ARANYSÁVOS MINŐSÍTÉS:
• az Ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola Búzácska Hagyományőrző Csoportjának A kóró és a kismadár előadásáért, rendezte: Jusztin Czaudt Éva

GYÉMÁNTSÁVOS MINŐSÍTÉS:

• az Ipolysági Pongrácz Lajos Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Csillag-szóró Gyermekszínjátszó Csoportjának a Ki vagyok én? előadásáért, rendezte: Köteles Judit és N. Tóth Anikó

GYEREKZSŰRI DÍJA:

• az Ipolysági Pongrácz Lajos Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Csillag-szóró Gyermekszínjátszó Csoportjának a Ki vagyok én? előadásáért, rendezte: Köteles Judit és N. Tóth Anikó

A ZSŰRI KÜLÖNDÍJA:

• A legjobb szöveg- és dramaturgiai munka különdíja az Ipolysági Pongrácz Lajos Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Csillag-szóró Gyermekszínjátszó Csoportjának a Ki vagyok én? előadásáért, rendezte: Köteles Judit és N. Tóth Anikó

• Különdíj a néptánc és a színházi elemek ötvözéséért a Tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola Galiba Gyermekcsoportjának a Fütyül a masina előadásáért, rendezte: Pierzchala Mária, Szászi Edina és Székely Zsuzsa

SZÍNJÁTSZÓK

BRONZSÁVOS MINŐSÍTÉS:

• a Farkasdi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola és Óvoda Bukfenc Bábcsoportjának A kis gyufaáruslány előadásáért, rendezte: Komlósi Margit

• a Bélyi Alapiskola Csicsergő Színjátszó Csoportjának A pletykás asszonyok előadásáért, rendezte: Szakszon Anna

• a Perbetei Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Tündérvirágok Színjátszó Csoportjának Az aranyszőrű bárány előadásáért, rendezte: Török Sarolta és Pinke Andrea

• a Csicseri Magyar Tannyelvű Alapiskola Csicseri Csacsogók Színjátszó Csoportjának A süket király előadásáért, rendezte: Očenáš Emőke

EZÜSTSÁVOS MINŐSÍTÉS:

• a Komáromi Városi Művelődési Központ és a Selye János Gimnázium Kisgimisz Gyermekszínpadának A csizmás kandúr előadásáért, rendezte: Csengel Mónika

• a Tekergők Polgári Társulás és a Nyárasdi Alapiskola Tekergők Színjátszó Csoportjának a Kiálts Asszonyt! előadásáért, rendezte: Magyar Gaál Lívia

• a Lévai Juhász Gyula Magyar Tannyelvű Alapiskola Pitypang Színjátszó Csoportjának A kiskondás előadásáért, rendezte: Baran Ivett, Sava Erzsébet és Levák Anikó

• a Tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Kincskeresők Színjátszó Csoportjának A rest legény meg az ördög előadásáért, rendezte: Mészáros Piroska és Okos Zsuzsanna

• a Jánosi Csemadok és Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Csicsóka Színjátszó Csoportjának a Jancsi és Juliska előadásáért, rendezte: Milen Gabriella

ARANYSÁVOS MINŐSÍTÉS:

• a Királyhelmeci Speciális Alapiskola Varázskerék Színjátszó Csoportjának a Minden egér szereti a sajtot előadásáért, rendezte: Szabó Alica, Pirigyi Mária és Dakos Szilvia

• a Galántai Kodály Zoltán Gimnázium Kodály Zoltán Gimnázium Színjátszó Csoportjának a Pázmán lovag előadásáért, rendezte: Mészáros Andrea

• a Hetényi Tarczy Lajos Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Gólyaláb Színjátszó Csoportjának a Hetényi ördöghistória előadásáért, rendezte: Kotiers Éva és Romada Rakottyai Katalin

GYÉMÁNTSÁVOS MINŐSÍTÉS:

• a Csemadok Füleki Alapszervezete és a Füleki Gimnázium Zsibongó Kisszínpadának A bajusz előadásáért, rendezte: Szvorák Zsuzsa

• a Komáromi Munka utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Pogácsakedvelők Színjátszó Csoportjának a Volt egyszer egy répaföld előadásáért, rendezte: Laboda Róbert

A zsűri a Národné osvetové centrum – Nemzeti Művelődési intézet és a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet közötti megállapodás értelmében a Komáromi Munka utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Pogácsakedvelők Színjátszó Csoportját javasolja az idei szlovák amatőr színházi fesztiválok fesztiválján – a Scénická Žatván – való szereplésre.

GYEREKZSŰRI DÍJA:

• a Komáromi Munka utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Pogácsakedvelők Színjátszó Csoportjának a Volt egyszer egy répaföld előadásáért, rendezte: Laboda Róbert

A ZSŰRI KÜLÖNDÍJA:

• Az igényes díszlet és kellék különdíja a Lévai Juhász Gyula Magyar Tannyelvű Alapiskola Pitypang Színjátszó Csoportjának A kiskondás előadásáért, rendezte: Baran Ivett, Sava Erzsébet és Levák Anikó

• Különdíj az ötletes látványért a Galántai Kodály Zoltán Gimnázium Kodály Zoltán Gimnázium Színjátszó Csoportjának a Pázmán lovag előadásáért, rendezte: Mészáros Andrea