Back to top

Hájos Zoltán ünnepi beszéde

Publikálva: 2020, augusztus 21 - 15:26
Az alábbiakban közöljük Hájos Zoltán polgármester 2020. augusztus 20-án elhangzott ünnepi beszédét.
Hájos Zoltán ünnepi beszéde

Tisztelt Hölgyeim és Uram! Tisztelt ünneplő közösség!

Engedjék meg, hogy Dunaszerdahely város önkormányzatának és jómagam nevében nagy tisztelettel köszöntsem Önöket az államalapító, Szent István ünnepén.

Megkülönböztetett tisztelettel szeretném városunkban köszönteni Dr. Szilágyi Péter Ferenc miniszteri biztos urat,

Jankovics Gyula urat, Magyarország pozsonyi nagykövetségének tanácsosát,

Berényi Jószef urat, Nagyszombat Megye alelnökét,

főtiszteletű Kiss Róbert atyát, a nagyszombati püspökség általános helynökét,

Michal Deraj urat, a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal elöljáróját,

A. Szabó László, Karaffa Attila alpolgármester urakat,

a megjelent városi képviselőket,

Mons. Dr. Szakál László János urat, dunaszerdahelyi római katolikus plébánia esperesét,

Dr. Görözdi Zsolt tiszteletes urat, a dunaszerdahelyi református keresztyén egyház lelkészét,

a megjelent egyházi méltóságokat,

valamint a helyi intézmények igazgatóit, vezetőit és minden kedves jelenlevőt.

Augusztus 20-án a városunkban minden évben megemlékezünk I. István királyról, az államalapítóról, szentté avatása alkalmából.

Olyan államférfiról emlékezünk ma meg, aki hittel, elszántsággal és bátorsággal alapította meg és kormányozta a Magyar Királyságot.

A királyságot a nyugati, a római keresztény értékekre alapozta, amely a mai napig is megmaradt. Elszántsága abban is megmutatkozott, hogy képes volt a vérségi alapon felépülő társadalmi rendet egy területi alapú rendszerré átszervezni, védelmezte a katolikus egyházat a pogánynak mondott ősi szokások ellenében.

Bátor volt, mert a több évszázadokon át működő törzsi törvényeket, szokásokat, amelyekre a magyar törzsi közösség épült elvetette, átformálta annak érdekében, hogy az addig vándorló életmódot folytatott nemzetségből egy erős nemzetet kovácsoljon, amely a Kárpát-medencében telepedett le. Olyan nemzetet, hogy képes legyen megvédeni magát a betolakodóktól, ellássa magát az erdőkben elejtett vadakkal, a folyók és tavak kínálta halakkal, megtermelje magának és jószágainak az élelmet, ugyanakkor befogadja azokat a szakembereket és kereskedőket, akik az ország javára válnak.

Szent István nemcsak bátor, de előrelátó is volt, hiszen Magyarország ezer év után is létezik, tagja az Európai uniónak, és az Észak-Atlanti Szövetségnek. Más nemzetek eltűntek a történelem süllyesztőjében, a magyar nemzet megtépázva bár, de megmaradt.

Úgy hiszem, hogy Szent István hite, elszántsága és bátorsága számunkra, felvidéki magyaroknak mindenképpen például szolgálhat, és nemcsak a politikusoknak, a megválasztott képviselőknek, hanem a hétköznapi ember számára is, hiszen közösségünket hétköznapi emberek sokasága alkotja, így mindegyikünk meríthet a hétköznapi küzdelmeinkhez a szent istváni hitből, az elszántságból és bátorságból.

A hit fontos minden ember életében, hit nélkül az ember lelke sivár pusztaság lenne. Itt nem szeretnék semmilyen felekezet mellett lándzsát törni, vagy kiállni. Az a fontos, hogy az embernek lelkiismerete szerint legyen meg a maga hite, hittel tegye a mindennapi munkáját, a maga és közössége gyarapodására.

Legyünk elszántak, legyünk a magunk által kitűzött célok iránt elszántak, legyünk elszántak abban is, hogy képesek leszünk a közösségünk érdekében politikai érdekképviseletet elérni a szlovák parlamentben, mert sok fontos döntéshozatalból kimaradunk, vagy nélkülünk hoznak meg közösségünket érintő döntéseket.

Legyünk elszántak és bátrak akkor is mikor egy egységes politikai érdekképviseletet akarunk, illetve szükséges létre hozni; hiszen csak úgy tud a felvidéki magyar közösség megmaradni és gyarapodni, ha nem leszünk megosztottak, ha politikai erőnk és szavazataink nem oszlanak meg, mint ahogy az múlt évi európai parlamenti és az idei évi parlamenti választásokon volt.

Elegendő bátorságra azért is van szükség, és főleg a felvidéki politikai pártok vezetőinek, hogy az egységes politikai érdekképviselet érdekében legyenek bátrak leülni egy tárgyaló asztalhoz, legyenek bátrak elmondani egymásnak ezzel kapcsolatos kételyeiket és bizalmatlanságuk okát, legyenek bátrak levetkőzni egymással szembeni sérelmeiket és előítéleteiket, legyenek bátrak, egy megállapodás elérésekor, elmondani és meggyőzni a saját pártjaiknak tagjait az egységes politikai érdekképviselet szükségszerűségéről.

Az egységes politikai érdekképviselet azért is szükséges, mert a hétköznapi ember hitét vesztheti, hogy közösségünk nem képes parlamenti képviseletet biztosítani mind az öt politikai párttal és mozgalommal. A tények is azt bizonyítják, hogy a felvidéki magyar közösségünknek nincs sem európai parlamenti, sem szlovák parlamenti képviselője. Abból a meggondolásból, hogy az etnikai alapon szerveződő és megegyezni nem akaró politikai pártok nem képesek politikai érdekképviseletet biztosítani a felvidéki magyaroknak, sok magyar választó más szlovák politikai párt képviselőjelöltjeire adta le a szavazatát, pedig tudni kell, hogy egyetlen szlovák politikai párt sem érette meg eddig és nem is tudja megérteni a felvidéki magyar közösség gondjait és igényeit.

Legyünk bátrak szembenézni önmagunkkal és politikai versenytársainkkal, hozzuk létre az egységes politikai képviseletet, amely biztosítani tudná a felvidéki magyaroknak, a felvidéki magyar közösségnek a politikai érdekképviseletet a helyi önkormányzattól az európai parlamentig.

Ezt már olvasta?

Címkék: Hájos Zoltán
Cookies