Ezen a szakhatóságok, a város és további szervek képviselői mellett részt vett a város részéről megbízott két személy, Ollé Lunák Mónika és Sebők Pál is.
Az ülés során kiértékelték azon méréseket, amelyet a Civil Védelem nyitrai vegyi laboratóriuma folytatott le, amely szerves vegyületek mérésére összpontosított tekintettel arra, hogy a gumifeldolgozás során szénhidrogén vegyületek szabadulnak fel. Hájos Zoltán polgármestertől megtudtuk, még júniusban személyesen kérte a Szlovák Hidrometeorológiai Intézetet, hogy helyezzen ki egy mérőeszközt, amely folyamatosan mérné a port és a szervetlen (pl. ként, nitrogédioxidot, széndioxidot, stb.) vegyületeket a levegőben, amely két hónap késéssel, augusztusban ki is került.
„Az ollétejedi ipari kataszterben folytatott nyitrai laboratórium által lefolytatott mérések alapján, amelyek minden cégre kiterjedtek, az derült ki, hogy a Dron Industries a légszennyezés forrása, amely egészségre ártalmas anyagokat bocsájt ki. Korábban ugyanis felmerült az is, hogy nem biztos, hogy ők a szennyezés forrásai. A veszélyes anyagok koncentrációja a levegőben viszont nem ért el bizonyos határértéket, ugyanakkor veszélyeztetik az emberek egészségét. Szükségállapotot nem kellett kihirdetnünk, de azt látjuk, hogy az eredmények ellenére az érintett vállalat vezetője a felelősséget elhárította, s azzal védekezett, ők mindent megtesznek, amit az engedélyeztetéshez szükséges” – mondta el városunk vezetője.
„Teljesen megértem a lakosokat, hogy konkrét eredményeket várnak. Azzal, hogy a gyár bővíteni szeretné a tevékenységét, miközben a regionális szakhatóságok csak külön-külön vizsgálják a működéssel járó következményeket, és nincs egységes megközelítés, ismét csak a polgáraink járnak rosszul. Felvetődik a kérdés, hogy szükség volna integrált engedélyeztetési folyamatra, amely esetében elkerülhetők volnának az ilyen esetek, amikor az egyes államigazgatási szakhatóságok a saját szűk keresztmetszetükön keresztül ítélik meg az üzemeltető kérvényét, holott egy komplex elbírárás esetén bizonyára nem kerültek volna az ollétejedi lakosok ilyen helyzetbe, mint amiben most vannak” – mondta el portálunknak Hájos.
„Az államigazgatási szakhatóságok feladata lenne a műszaki és környezetvédelmi előírások betartásának ellenőrzése, mert az építészeti hivatalnak nincs olyan kompetenciája, amelynek következtében be tudná zárni a gyárat.”
A városvezető egyúttal kifejtette, hogy bízik abban, hogy a média hatására az illetékes környezetvédelmi szakhatóságok komolyan fogják venni az ollétejediek panaszát és elkezdenek végre cselekedni a polgárok érdekében.
Ezt már olvasta?
A katonahősökre emlékeztek Dunaszerdahely város gyásznapján
Csendes főhajtással és koszorúzással emlékezett meg az I....