Back to top

A függőség a hozzátartozónak is teher

Publikálva: 2019, október 26 - 18:14
A társadalmunkban gyakori, de sokszor sajnos elhallgatott problémáról, a szenvedélybetegek hozzátartozóinak gondjairól esett ma szó a dunaszerdahelyi református templomban a Hozzá... tartozom című lelki egészségét elősegítő és támogató alkalmon, melynek folytatást is terveznek a szervezők.
A függőség a hozzátartozónak is teher

Écsi Ildikó, a program szervezője portálunknak elmondta, a mostani, egy négy évvel ezelőtti, a függőség problematikáját megcélzó konferencia folytatásának tekinthető. Az akkori Egy lépés című konferencia a szenvedélybetegséggel foglalkozott, a függőségben szenvedőkről és szenvedőknek szólt. Az akkori előadásoknak folytatása is volt, előbb heti, majd havi találkozók alkalmával igyekeztek segíteni a gondokkal küzdő embertársaiknak.

„Hasonló az elképzelés a mostani konferencia után is” - mondta a szervező. „Érdeklődés esetén szeretnénk létrehozni egy zárt csoportot, ahol konkrét emberek konkrét problémáival foglalkoznánk, természetesen szakemberek bevonásával.”

Nagy segítséget nyújtott a témában a dunaszerdahelyi református gyülekezet, lehetőséget biztosított a találkozókra; mint megtudtuk, az ország első magyar nyelvű AA klubjának (Anonim Alkoholisták klubja) is otthont adtak.

Virág Szilvia, beosztott lelkésznő bevezető gondolataiban elmondta, nincs olyan ember a világon, akinek ne lennének gondjai, ne lenne valamilyen terhe. A függőségben élők hozzátartozóinak ráadásul halmozottan jut ki belőle, hiszen a saját gondjaik mellett családtagjuk, szeretteik gondjait is hordozniuk kell. „Akik naponta szembesülnek ilyen gonddal, hordozzák a szerettük terheit - mert sokszor teher, még ha szeretik is őt - naponta felteszik a kérdést: Az én terheimmel ki törődik? Ezért jó tapasztalni, hogy vannak emberek, akik segítenek, meghallgatnak, erősítést kaphatnak tőlük” - mondta köszöntőjében a lelkésznő.

A nap folyamán Dr. Nagy Zsolt, addiktológiai konzultáns, akinek amellett, hogy kutatói, oktatói munkát végez a témában, munkásságának gerince, hogy a gyakorlatban is foglalkozik betegekkel, majd pedig Lovizer János, addiktológiai konzultáns, és neje, Dr. Bíró Eszter, családterapeuta függőségről, felépülésről, a család szerepéről szóló előadásait hallhatták a résztvevők.

Rózsár Vince

Ezt már olvasta?

Cookies