Publikálva: 2016, november 9 - 07:37
És ha már több objektívünk van, akkor cserélgetni is fogjuk őket. Körülményektől függően van amikor nyugodtan, odafigyelve, és van amikor - ha a helyzet úgy kívánja - gyorsan kell objektívet cserélni.
Egy pár dolgot nem szabad elfelejteni, érdemes rá odafigyelni:
- A nagy sietségben sem szabad kapkodni! Persze mindig érdemes sietni, hogy a gépvázba és objektívbe is minél kevesebb por kerüljön, de inkább legyünk egy kicsit lassabbak, csak ne ejtsük le a drága objektívünket, vagy ne akarjuk rossz helyzetben, fordítva ráerőszakolni az objektívet a gépvázra.
- Szintén, a minnél kevesebb por és szennyeződés (pl: nagymelegben az orrunkról lecseppenő izzadságcseppek) elkerülése érdekében érdemes a gépvázat enyhén lefelé fordítani objektívcsere közben.
- Hogy cseréljünk objektívet egy poros, szeles helyen? Véleményem szerint sehogy, amennyiben megoldható. Hallottam már optikában homok karcolásának hangját zoomolás közben. Borzalmas hangja van, és tönkreteszi az optikánkat. Inkább használjunk zoom objektívet és legyünk kompromisszumkészek a fotózásban.
- Ki kell-e kapcsolni a gépet objektívcsere közben? Én nem szoktam. Erre még nem láttam használati utasítást, mindenesetre a fotós kollégáknál sem láttam, hogy kikapcsolták volna csere közben. Bár van, aki szerint érdemes kikapcsolni.
- Ne ijedj meg! Ha objektívcsere után nem működik az élességállítás, vagy nem mozdul a zoom. Ellenőrizd, nem kapcsoltad-e át véletlenül az autofókuszt manuálisra, vagy nem zártad-e le az optika zoom-ját a "lock" gombbal. (fenti kép)
- Az objektív zárókupakját és az objektívsapkát mindig tedd vissza az objektívre, ha beteszed a táskába és már nem kell egy darabig visszatenni a gépre. A védőkupakok nélkül a táskában is sok port és karcolást lehet összeszedni.
Tekintsd meg aktuális fotótanfolyam kínálatunkat: www.fotosuli.sk/tanfolyamok
Jó fényeket mindenkinek!
Fotósuli rovatunk partnere:
www.fotoSULI.sk | tanulj meg fotózni egyszerűen, érthetően