Ezért is próbálunk a dunaszerdahelyi.sk portálon keresztül a fotoSULI.sk oldallal közösen segíteni önöknek kedved olvasóknak azzal, hogy kéthetente jelentkező új, fotósuli rovatunkban hasznos tanácsokat, fotós tipeket teszünk majd közzé.
Első körben azonban ismerjünk meg pár, a fotográfiában használt kifejezést, hogy a későbbiekben jobban megértsük az egyes cikkeket.
» Alulexponált
A jól exponált képhez megfelelő mennyiségű fénynek kell az fényérzékelőre (CCD / CMOS) érkeznie, hogy a szemünk által látott valós képhez hasonlót kapjunk. Sötét és világos árnyalatokat is kell tartalmaznia a képnek. Alulexponált képnél túl kevés fény jut az érzékelőkre, így a kép sötét lesz.
» Autofókusz
Az autofókusz, az élesség automatikus beállítását jelenti. A digitális fényképezőgépek mindegyikénél megtalálható. A mai korszerű digitális fényképezőgépeknél már az a ritkább, amikor manuális fókusz, manunális élesség beállítási lehetőség is van egy gépen.
» Beégés, beégett, bebukott
A beégés azt jelenti, hogy a képünk egyes területei túl sötétek, mégpedig annyira, hogy ezek a területek nem tartalmaznak már részleteket, csak feketék lesznek.
» Blende
A blende, vagy más néven rekesz, az objektív változtatható méretű, kör alakú nyílása. Ezen keresztül jut fény a fényképezőgép fényérzékelőjére.
» Csúcsfény adapter
Ez az adapter nem más, mint a vaku fejére helyezett fehér derítőlap, ez egyes gépeknél alaptartozék.
A vaku fején, a nagylátószögű adapterrel együtt található meg, azzal együtt húzható ki a használathoz (azokon a vakukon amelyek gyárilag tartalmazzák).
Az indirekt világítás nagyszerű kiegészítője. Portrék esetében az áll alatt és a szemgödörben keletkező árnyékokat deríti.
» Derítés
A fotózott témán (tárgy, ember, stb.) a megvilágítási körülményektől függően olykor erős árnyékok keletkeznek, ezzel nagy kontrasztot adva képeinknek.
A derítés alatt azt értjük, amikor ezeket az erős árnyékokat, vagy sötét képrészleteket vaku, vagy derítőlapok segítségével kivilágosítjuk, lágyítjuk.
» Expozíciós idő
Más néven záridő. Azt az időtartamot jelenti, ameddig a fényképezőgép zárszerkezete nyitva van.
» Felbontás
A felbontás azt határozza meg, hogy mennyi képinformációt, pixelt tartalmaz a képünk. A fényképezőgépek esetében a felbontás azt határozza meg, hogy hány megapixeles a fényképezőgépünk.
» Grid
Rács vonalak, vagy kompozíciós rács.
A fényképezőgép LCD kijelzőjén bekapcsolható négyzetháló.
» Hisztogram
A hisztogram egy olyan grafikon, amelyen az elkészített képünk sötét és világos képpontjainak az eloszlását és mennyiségét is ellenőrizhetjük.
Ha egy koordinátarendszerhez hasonlítjuk akkor a vízszintes tengely a világosság értékeket (balról-jobbra a sötétebbtől a világosig), a függőleges tengely pedig az adott világossági értékkel rendelkező pixelek számát mutatja meg.
» Indirekt és direkt vakuzás
A direkt vakuzásnál a vaku fénye közvetlen a témára irányul, az indirekt vakuzásnál a vaku fénye valamilyen világos felületről, a mennyezetről, vagy egy oldalfalról viszaverődve világítja meg a témát.
» Képzaj
A digitális képfeldolgozás közben, a fény jelekké alakítsa során, nem csak hasznos, hanem oda nem illő, zavaró jelek is keletkeznek, ezt hívjuk képzajnak.
» live view - élőkép funkció
A kompakt és bridge gépeknél elterjedt, de néhány tükörreflexes fényképezőgépnél is megtalálható funkció, ami azt jelenti, hogy a digitális fényképezőgép LCD kijelzőjén folyamatosan látható ugyanaz a kép, amit a fényképezőgép lát. Így a fényképezőgép LCD monitorán tudjuk megkomponálni a képet.
» Megapixel
A megapixel (jele: MP) a digitális képrögzítésre alkalmas eszközök (digitális fényképezőgépek, videó kamerák, fényképezni tudó telefonok, web kamerák, stb.) felbontásának a meghatározásához használatos mutatószám, mértékegység. Minél több megapixelt tud rögzíteni Pl: egy digitális fényképezőgép, annál nagyobb a felbontása, annál részletgazdagabb képet lehet vele készíteni.
» Tükörreflexes fényképezőgépek
Azért hívják őket tükörreflexes fényképezőgépeknek, mert az objektíven keresztül érkező fényt egy tükör segítségével vetítik az optikai keresőbe, így abba belenézve pontosan azt látjuk, amit a fényképezőgép rögzíteni fog (ellentétben a kompakt és bridge fényképezőgépekkel).Ezek a fényképezőgépek cserélhető objektívvel rendelkeznek, vaku csatlakoztatható rájuk, vagyis fejleszthetőek. Képminőségben, beállítási lehetőségben (és méretben is), magasan kiemelkednek a kompakt és bridge fényképezőgépekhez képest.
» Vakufény-korekció
A vakufény-korrekció segítségével a vaku teljesítményét tudjuk változtatni. Erre abban az esetben van szükség, ha a vaku fénye egy kép elkészítéséhez túl sok, vagy túl kevés. ha a "+" irányban változtatunk, növeljük a vaku fényerejét a képünk világosabb lesz, ha "-" irányban változtatjuk a vaku fényerejét a képünk sötétebb lesz.
A teljes alapszótárt itt találja: http://online.fotosuli.sk/fotos-alapszotar/
Jó fényeket mindenkinek!
*Fotósuli rovatunk partnere:
www.fotoSULI.sk | tanulj meg fotózni egyszerűen, érthetően
Ezt már olvasta?
Testvérvárosunkban találkoztak a helyi vállalkozók
Újra találkoztak, ezúttal IX. alkalommal, a székelyföldi...